تعطیلی زودهنگام «اندیشه» به چه قیمتی؟!

تعطیل‌کردن اندیشه‌ورزی و خاموشی رسانه‌ای در زمانی که رقبای جبهه مقاومت، دقیقاً در این زمینه سرمایه‌گذاری فراوان کرده‌، نوعی خالی‌کردن سنگر جهاد تبیین است که سال‌ها دشمن از این غفلت‌ها سوء استفاده می‌کند.

«فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی»؛ چند روزی است که سرویس اندیشه‌ای برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های اندیشه‌ای کشور به استقبال نوروز رفته‌اند و عید نیامده، دست از انتشار محتوای تبیینی شسته‌اند؛ حال جای این پرسش است که چرا نبض مطالب اندیشه‌ای در کشور در ایام نوروز به‌خوبی کار نمی‌کند و توانی برای تپیدن ندارد؟

از آنجایی که جنس رسانه و فرهنگ به جریان سیال و بارش محتوای مداوم وابسته است که خاموشی را نشاید؛ افزون بر آن نیازمند فهم ضرورت درک موقعیت تاریخی ایران در میدان هجوم شبانه‌روزی رسانه‌های معاند هستیم.

از انتقاداتی که همواره در ایام نوروز متوجه اصحاب رسانه بوده، خاموشی بیست روزه یا دو هفته‌ای اکثریت رسانه‌های اندیشه‌ای کشور به‌ویژه نشریات مکتوب است. از آنجایی که بار محتوای تحلیلی و انتقادی در رسانه‌ها بر دوش رسانه‌های اندیشه‌ای و نشریات مکتوب است، این سکوت منجر می‌شود که خبرهای پیش آمده در کشور فاقد تحلیل صحیح باشد.

ترویج اندیشه‌ورزی، مرهون کار رسانه‌ای و تبلیغی قوی است؛ اگر هیئت‌های اندیشه‌ورزی در رسانه‌ها فعال و پویا نباشد، کار مجاهدانه در میدان تکمیل نخواهد شد. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به پشتوانه مبانی معرفتی و اندیشه‌ای در میدان موفق بود؛ از این رو مبغوض جبهه کفر شد.

تعطیل‌کردن اندیشه‌ورزی و خاموشی رسانه‌ای در زمانی که رقبای جبهه مقاومت، دقیقاً در این زمینه سرمایه‌گذاری فراوان کرده‌، نوعی خالی‌کردن سنگر جهاد تبیین و مصداق تجربه تاریخی رها کردن تنگه احد است که سال‌هاست دشمن از این غفلت‌ها سوء استفاده کرده و ما را مجبور به تکرار این تجربه کرده است.

علی‌رغم جنگ شناختی دشمنان، انقلاب اسلامی بیش از جنبه سخت‌افزاری، دارای قدرت نرم افزاری است و نرم‌افزار انقلاب اسلامی، وجود باورها و اندیشه‌های عمیق معرفتی است که می‌تواند به‌عنوان سیستم عامل جامعه و راهبر ملت‌ها عمل کند.

در دنیای امروز نیز غلبه نرم افزاری به‌معنای اندیشه‌ورزی مبتنی بر مبانی اسلامی، به تعبیر رهبر معظم انقلاب، نوعی سیلی زدن به هیمنه استکبار است و این اندیشه‌های ناب است که به تجهیزات ما در هر عرصه‌ای قدرت مضاعف بخشیده و به‌ویژه در عرصه نظامی موجب پیروزی گروه اندک مؤمنان مجاهد بر ساز و برگ عریض و طویل شیطانی شده است که امید است اهالی رسانه در این عرصه بر اساس جهاد تبیین به اهداف تمدنی و رسالت رسانه‌ای خود عمل کنند و در مقابل امپراطوری رسانه‌ای دشمن، بی‌مبالات و غافل نشوند.

* مجتبی عباسی، فعال حوزه رسانه

لینک کوتاه مطلب : http://fekrat.net/?p=14209