خیز والمارت و آمازون برای تصرف استعماری بازارهای هند

پلتفرم‌های تجارت الکترونیک از طریق کنترل داده‌ها (دانش) می‌توانند کل اقتصاد فیزیکی را شکل دهند. موضوع نگران کننده این است که والمارت و آمازون از نفوذ جهانی کافی برای رسیدن به این اطمینان  برخوردارند که می‌توانند با شکل دادن یک انحصار، کمابیش بخش عمده‌ای از اقتصاد هند را در کنترل خود درآورند.

روز ژوئن ۲۰۱۸ «کمیته اقدام مشترک علیه خرده فروشی و تجارت الکترونیک خارجی» در ارتباط با تملک «فلیپ کارت» از سوی والمارت بیانیه‌ای منتشر کرد. در این بیانیه آمده بود که این کار «حاکمیت اقتصادی و دیجیتال هند را تضعیف می‌کند و معاش میلیون نفر از مردم این کشور را به خطر می‌اندازد.»
این معامله به سلطه والمارت و آمازون بر بخش خرده فروشی الکترونیکی هند خواهد انجامید. همچنین  این دو شرکت آمریکایی داده‌های کلیدی مصرف کننده و سایر داده‌های اقتصادی هند را در اختیار خواهند گرفت که می‌تواند آن‌ها را به اربابان دیجیتال این کشور تبدیل کند تا از این نظر در کنار گوگل و فیس بوک قرار گیرند.
کمیته اقدام مشترک توانست مقاومتی را در برابر ورود شرکت‌های خارجی نظیر والمارت و آمازون به بازار تجارت الکترونیک هند شکل دهد. اعضای این کمیته بیش از صد گروه ملی از جمله سازمان‌های تجاری، کارگری و کشاورزی بزرگ را نمایندگی می‌کنند.
روز هشتم ژانویه ۲۰۲۱ این کمیته نامه سرگشاده‌ای را منتشر کرد که در آن آمده بود سه قانون جدید مرتبط با کشاورزی که در سپتامبر ۲۰۲۰ از تصویب پارلمان گذشته، شرکتی کردن غیرقانونمند زنجیره‌های ارزش کشاورزی را امکان پذیر و تسهیل می‌کند. این اتفاق کشاورزان و تجار کوچک فرآورده‌های کشاورزی را فرمانبردار منافع چند غول مواد غذایی کشاورزی و تجارت الکترونیک می‌کند یا آنها را به کلی از میان خواهد برد.
به نوشته این نامه دولت هند در حال تسهیل سیطره غول‌های شرکتی به خصوص از طریق پلتفرم‌های دیجیتال یا تجارت الکترونیک برای کنترل بر کل زنجیره ارزش است. در این نامه آمده است که اگر این قوانین جدید مربوط به کشاورزی با دقت مورد بررسی قرار گیرند، روشن خواهد شد که دیجیتالیزه کردن غیرقانومند یکی از جنبه‌های مهم آنهاست.
یکی از نکاتی که پارمیندرا جیت سینگ از «فناوری اطلاعات در خدمت تغییر» (و یکی از اعضای کمیته اقدام مشترک) به آن اشاره می‌کند نیز همین موضوع است. سینگ با اشاره به تملک خرده فروش اینترنتی فلیپ کارت می‌گوید که در برابر ورود والمارت به هند با فروشگاه‌های فیزیکی‌اش مقاومت قدرتمندی رخ داد، اما هم اکنون جهان آنلاین و جهان آفلاین با یکدیگر در هم آمیخته‌اند.
این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که شرکت‌های تجارت الکترونیک امروز نه تنها داده‌های مربوط به مصرف را کنترل می‌کنند، بلکه کلیه داده‌های مربوط به تولید، لجستیک، اینکه چه کسی به چه چیزی نیاز دارد، چه زمان نیاز دارد، چه کسی باید آن را تولید کند، چه کسی باید آن را جا به جا کند و چه وقت باید جا به جا شود را در کنترل خود دارند.
پلتفرم‌های تجارت الکترونیک از طریق کنترل داده‌ها (دانش) می‌توانند کل اقتصاد فیزیکی را شکل دهند. موضوع نگران کننده این است که والمارت و آمازون از نفوذ جهانی کافی برای رسیدن به این اطمینان  برخوردارند که می‌توانند با شکل دادن یک انحصار، کمابیش بخش عمده‌ای از اقتصاد هند را در کنترل خود درآورند.
به گفته سینگ درحالی که می‌توان یک شرکت هندی را قانونمند کرد، ولی این کار را نمی‌توان با بازیگران خارجی که داده‌های جهانی و قدرت جهانی را در اختیار دارند انجام داد و قانونمند کردن آنها تقریبا غیرممکن است.
به گفته سینگ اگرچه چین توانسته است با احداث شرکت‌های مختص به خود در صنعتی کردن دیجیتال موفق شود، اما اتحادیه اروپا اکنون یک مستعمره دیجیتال آمریکا به شمار می‌رود. این خطر برای هند نیز مشهود است. او می‌گوید هند مهارت‌ها و اشکال دیجیتال خود را دارد، بنابراین چرا دولت باید به شرکت‌های آمریکایی اجازه دهد تا بر پلتفرم‌های دیجیتال هند سیطره یابند و آنها را خریداری کنند؟
در اینجا «پلتفرم» واژه‌ای کلیدی است. ما شاهد از بین رفتن بازار فیزیکی هستیم. پلتفرم‌ها کنترل همه چیز را از تولید تا لجستیک و حتی فعالیت‌های اولیه‌ای نظیر کشاورزی را در کنترل خود خواهند داشت. داده‌ها این قدرت را به پلتفرم‌ها می‌دهد تا دیکته کننده این شوند که چه نیازمندی‌هایی و به چه مقدار باید تولید شود.
سینگ می‌گوید که پلتفرم دیجیتال مغز کل سیستم است. به کشاورز گفته خواهد شد چه میزان تولید را انتظار داشته باشد، منتظر چه مقدار باران بماند، چه نوع کیفیت خاکی دارد، چه نوع بذرهای (دستکاری ژنتیک شده) و نهاده‌هایی لازم است و چه وقت نیازمندی‌های تولیدی باید آماده شوند.
این چشم انداز چندان دور نیست. در مقاله تازه منتشر شده «کنترل دیجیتال: چگونه شرکت‌های بزرگ فناوری به سمت سلطه بر مواد غذایی و کشاورزی حرکت می‌کنند و این چه معنایی دارد» توضیح داده می‌شود که آمازون، گوگل، فیس بوک، مایکروسافت و دیگران چگونه در حال حرکت به سمت بخش مواد غذایی جهانی هستند.
آن عده از تجار، تولیدکنندگان و تهیه کنندگان اولیه‌ای که جان به در خواهند برد، به بردگان این پلتفرم‌ها تبدیل خواهند شد و استقلال خود را از دست خواهند داد. بعلاوه زمانی که هوش مصنوعی شروع به برنامه ریزی و تعیین تمام موارد فوق کند، جای پای پلتفرم های تجارت الکترونیکی برای همیشه تثبیت خواهد شد.
این نگرانی به وضوح وجود دارد که هند در برابر این شرکت‌های هند شرقی مدرن وکاملا قدرتمند، کنترل بر اقتصاد، سیاست و فرهنگ خود را از دست دهد.
البته از مدتی تقریبا طولانی است که هند به این سو می‌رود، به خصوص از وقتی که این کشور در اوایل دهه ۱۹۹۰ به تدریج در برابر عقاید نئولیبرالیسم و تمام مقتضیات آن تسلیم شد، خصوصا زمانی که وابستگی فزاینده‌ای به جریان‌های سرمایه خارجی پیدا کرد و تسلیم منویات اقتصادی ویرانگر بانک جهانی و صندوق بین المللی پول شد.
اما چیزی که در حال حاضر با تصویت این سه لایحه و نقش رو به رشد تجارت الکترونیک (خارجی) شاهدیم، ضربه نهایی را به مشاغل دهقانی و بسیاری از کارآفرینی‌های مستقل کوچک وارد خواهد آورد. از مدت‌ها پیش هدف بسیاری از بازیگران قدرتمند همین بوده و هند را به عنوان جواهری بالقوه بر تاج امپراتوری‌های شرکتی خود می دیده‌اند.
این روند درست شبیه برنامه‌های تنظیم ساختاری است که چند دهه پیش بر کشورهای آفریقایی تحمیل شد. کشاورزان هندی هم اکنون در خط مقدم مقابله با سرمایه داری جهانی و صنعت زدایی اقتصاد به سبک استعماری قرار دارند. نهایتا اینجا همان جایی است که جدال برای دمکراسی و آینده هند در آن به وقوع می‌پیوندد.

منبع: https://b2n.ir/t15896

لینک کوتاه مطلب : http://fekrat.net/?p=3989