یادداشت شفاهی؛

فرصتی برای امید آفرینی و نشاط اجتماعی

مردم مسلمان ایران به‌ویژه جوانان غیرتمند و ایمان کشورمان با حضور گسترده در مراسم عبادی این ماه عزیز به‌خصوص لیالی پر خیر و برکت قدر بار دیگر دشمنان را مأیوس کرده و بار دیگر با ضریب افزون‌تر، روح امید را در کالبد جامعه خواهند دمید.

«فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی»؛ امروزه یکی از مهم‌ترین نیازهای جامعه توجه به مسئله اُمید و بر اساس توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی، مقوله امیدآفرینی است. ماه مبارک رمضان نیز زمینه مساعدی برای احیای ارزش‌های دینی به‌ویژه تحکیم روابط و نشاط اجتماعی فراهم است. در آموزه‌های اسلامی نیز بر بحث امید و نشاط تأکید فراوانی شده؛ از این رو این ماه عزیز و بی‌نظیر، بهترین فرصت در جهت امید آفرینی در جامعه اسلامی به‌شمار می‌رود.

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اول فروردین در حرم مطهر رضوی فرمودند: «[خنّاسان] می‌خواهند اختلاف‌افکنی کنند، می‌خواهند در کشور دوقطبی ایجاد کنند؛ می‌خواهند نرم‌افزار واقعی قدرت ملّیِ کشور را از دست ملّت بگیرند، بی‌اثر کنند؛ این نرم‌افزار عبارت است از ایمان مردم، ارزش‌های دینی مردم، ارزش‌های ملّی مردم، اعتقادهای مردم.»

بر اساس این بیانات باید توجه داشت که اگر سخنان، اقدامات و کم‌کاری‌های ما منجر به تضعیف ارزش‌های دینی و سرخوردگی و یأس در جامعه شود، ما هم مانند خنّاسان که به جمهوری اسلامی ضربه می‌زنند، خواسته یا ناخواسته به نظام و انقلاب ضربه وارد می‌کنیم و این یک هشدار بسیار جدی است، دست کم برای علاقه‌مندان و شیفتگان انقلاب اسلامی که خدای ناکرده در زمین دشمن بازی نکنند.

با این حال باید گفت؛ احیا و ترویج ارزش‌های دینی از جمله حجاب، نه‌تنها بر خلاف تفکر عده‌ای، نامش دو قطبی‌سازی در جامعه نیست؛ بلکه تقویت نرم‌افزار واقعی قدرت ملی و امید آفرینی در جامعه اسلامی است.

دشمنان در این چند ماه اخیر تمام سعی و تلاش خود را انجام دادند تا چنین القا کنند مردم ایران از دین و ارزش‌های دینی فاصله گرفته‌اند.

جلوه‌نمایی معدود افراد غیر متعهد در طول این مدت که با کشف حجاب در اماکن عمومی قلوب مؤمنین را جریحه‌دار کردند، در واقع بخشی از توطئه فرهنگی دشمنان در جامعه اسلامی ایران محسوب‌می‌شود که باید ابعاد مختلف آن تشریح و تفسیر شود.

با این وجود باید اذعان داشت که حضور پرشور و خیل کثیر جمعیت مشتاق و دیندار در مناسبت‌های مختلف از جمله ایام رجب و شعبان و رمضان و اعتکاف در مساجد سراسر کشور و نیز بزرگ‌ترین اجتماع زائران حرم مطهر امام‌رضا (ع) در هنگام تحویل سال که در مقایسه با سال‌های گذشته پرشورتر و با ازدحام بیشتری بود، به عینه نشان داد مردم مؤمن ایران اسلامی نه‌تنها از دین و ارزش‌های دینی فاصله نگرفته‌اند؛ بلکه با احساس خطر نسبت به توطئه فرهنگی دشمنان، جلوه‌های دینداری خود را بیش از پیش به نمایش گذاشته‌اند، ضمن آنکه ماه مبارک رمضان فرصت مناسب دیگری برای احیای ارزش‌های دینی و ایجاد یأس در دل دشمنان نظام اسلامی است.

واقعیت مسلمی که وجود دارد این است که مردم مسلمان ایران به‌ویژه جوانان غیرتمند و ایمان کشورمان با حضور گسترده در مراسم عبادی این ماه عزیز به‌خصوص لیالی پر خیر و برکت قدر بار دیگر دشمنان را مأیوس کرده و بار دیگر با ضریب افزون‌تر، روح امید را در کالبد جامعه خواهند دمید.

* دکتر محمد ملک‌زاده، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

لینک کوتاه مطلب : http://fekrat.net/?p=14240