استاد جواد محدثی در گعده نویسندگان باشگاه فکرت؛

فکر کردن را از مرحوم علامه مصباح یزدی آموختیم

نویسنده پیش‌کسوت حوزه علمیه گفت: من از شاگردان مرحوم علامه مصباح بوده‌ام و حقیقتاً باید بگویم که فکر کردن را از ایشان آموختیم.

به گزارش «فکرت»، مدرس و نویسنده مطرح کشورمان طی سخنانی در گعده بانوان نویسنده که به همت مجموعه «فکرت» در مؤسسه شناخت برگزار شد، با اشاره به اینکه از دوره نوجوانی علاقه بسیاری به انشاء و نوشتن داشته است، ابراز داشت: بنده پس از اتمام کلاس ششم، دروس حوزوی خود را تا مقطع درس خارج در مدرسه علمیه حقانی گذراندم و توفیق الهی با ما یار بود که در دوران مدیریت شهیدان قدوسی و بهشتی در این مدرسه بتوانیم در برنامه‌های متنوع، منظم و کاربردی آن شرکت کرده و بهره‌ها ببریم.

وی افزود: در مدرسه حقانی از محضر اساتید بزرگ و دوست داشتنی بهره‌مند شدیم و یکی از کلاس‌های درسی در دوران طلبگی ما، درس انشا بود و این در حالی است که معمولاً بین طلاب در آن مقطع، کلاس نویسندگی رسم نبود، اما در کلاس انشاء ما موضوعات هفتگی گفته می‌شد و به اقتضای فرصت انشاهای نوشته شده در کلاس خوانده می‌شد.

وی همچنین گفت: این مسئله باعث شد که با وادی نوشتن و مقاله و یادداشت‌نویس از همان سنین چهارده پانزده‌سالگی آشنا شوم و خدا را شکر جزو شاگردان همیشه نویس کلاس بودم و حال آنکه همان موقع هم برخی از نوشتن فرار می‌کردند.

محدثی با بیان اینکه از رموز موفقیت در عرصه نوشتن، استمرار در این مسئله است، بیان داشت: دور هم بودن و نقد و بررسی مقاله و نوشته در رشد قلمی انسان چه از نظر تکنیکی و چه محتوایی کمک شایان توجهی می‌کند.

وی یادآور شد: از اول انقلاب با نشریات بسیاری همکاری داشته‌ام که شاید بالغ بر پنجاه نشریه باشد و مجموع مقالاتم تا امروز بیش از 3 هزار مقاله بوده با این توضیح که برخی یادداشت کوتاه بوده و برخی دیگر در زمره مقالات تفصیلی به‌شمار می‌رفته‌اند و با این وجود هنوز هم مشغول نوشتن هستم.

این نویسنده شناخته شده در ادامه به نکته مهمی اشاره کرد و گفت: اندوخته‌ها و مفاهیم فقط از طریق مطالعه و یا شنیدن از دیگران میسر نمی‌شود بلکه با فکرکردن حاصل می‌شود و در این زمینه باید بگویم که ما فکر کردن را از دو شخصیت برجسته یعنی مرحوم علامه مصباح یزدی و مرحوم آیت الله حائری شیرازی آموختیم.

وی افزود: این دو بزرگوار به‌شدت اهل فکر کردن بودند و از رهگذر فکر به آثار خواندنی رسیدند و تأکید داشتند که فکرکردن در نویسندگی بسیار راهگشاست. البته فکر کردن هم باید استمرار داشته‌باشد و توصیه من به شما این است موضوعی که انتخاب می‌کنید را با تفکر مورد توجه قرار دهید و به در این زمینه زمینه رشد و شکوفایی خود را فراهم کنید.

حجت الاسلام محدث بیان داشت: بنده بارها مرحوم آیت الله مصباح را می‌دیدم که به تفکر می‌پرداختند و روی یک موضوع در زمینه فکر کردن تمرکز خاصی می‌کردند که این سلوک برای ما حقیقتاً درس‌آموز بود.

وی افزود: اینکه بتوان در قالب‌های مختلف قلم زد، ایده آل است اما باید روی توانایی شخصی تمرکز نمود و استعدادها را پیدا کرد و آنها را به کار گرفت.

در ابتدای این جلسه نیز دکتر دانیال بصیر، سردبیر مجموعه رسانه‌ای «فکرت» به توضیحاتی در خصوص اهداف برگزاری گعده‌های نویسندگی در روزهای یک‌شنبه پرداخت و گفت: ما باید زمینه‌ای فراهم کنیم که نویسندگان و محققان و پژوهشگران جبهه فرهنگی و رسانه‌ای انقلاب اسلامی هر چه بیشتر و بهتر با یکدیگر هم‌افزایی و تعامل داشته و در راستای تحقق اهداف انقلاب و منویات مقام معظم رهبری، در این جبهه مجاهدت کنند.

لینک کوتاه مطلب : http://fekrat.net/?p=14462