لزوم بسترسازی فرهنگ گفتگو در مجامع دانشگاهی

آن چه مسلم است این که ایجاد و توسعه زبان مشترک و فرهنگ گفتگو و دیالوگ بین مسئولان و نسل جدید از جمله دانشجویان و دانشگاهیان، امروزه یکی از ضروری‌ترین مباحث کشور ماست.

«فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی»؛ حضور و سخنرانی سخنگوی دولت و دیگر مسئولان در هفته‌های اخیر در مجامع دانشگاهی و صحبت‌کردن به شکل مستقیم و بی‌پرده با دانشجویان به نظرم حرکت بسیار خوب و امیدوارکننده‌ای است هر چند که توأم با برخی تنش‌ها و مخالفت‌ها و هیجانات چالش‌انگیز نیز بوده است.

آنچه مسلم است این که ایجاد و توسعه زبان مشترک و فرهنگ گفتگو و دیالوگ بین مسئولان و نسل جدید از جمله دانشجویان و دانشگاهیان، امروزه یکی از ضروری‌ترین مباحث کشور ماست.

در این میان طبعاً دانشجویان و دانشگاهیان نیز حرف‌ها و مطالباتی دارند که در این جلسات می‌توانند بی‌واسطه آنها را بیان کنند و البته انتظارم از جامعه دانشگاهی این است که قدردان مسئولانی مثل آقای بهادری جهرمی باشند که صادقانه و متواضعانه در دانشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند. این مساله باید تداوم داشته باشد چرا که فراهم‌سازی شرایط برای گفت‌و‌گو خیلی با برکت است.

اگر دقت کنیم، پیشتر در مناسبت‌هایی خاص مثل روز دانشجو، مسئولان آن هم برخی در دانشگاه‌ها حضور پیدا می‌کردند و چه خوب است که این حضور به مناسبت‌ها و بهانه‌های مختلف در طول سال بیشتر و ملموس‌تر شود. از سویی این که صرفاً وزیر علوم در دانشگاه‌ها حاضر باشند و صحبت کنند کافی نیست و دیگر وزرا و مسئولان به فراخور مسئولیت و تخصص دانشگاه‌ها باید در بین دانشگاهیان حضور پیدا کرده و راجع به مشکلات و نواقص صحبت کنند.

البته در هفته‌ها و ماه‌های اخیر در دانشگاه‌های بسیاری همچون دانشگاه حضرت معصومه(س)، تریبون‌های آزاد دانشجویی برگزار شده و امیدوارم در فضای عقلانی و در عین حال پرشور، نقش دانشجو به عنوان طیف مطالبه‌گر در این مقولات بیش از پیش مورد توجه و عنایت قرار گیرد.

از سویی لازم به ذکر است که به هر حال در ذهن بچه‌های نسل جدید، سوالات و ابهاماتی وجود دارد که باید در این رابطه شفاف‌سازی صورت گیرد و در این بین رسانه‌ها می بایست به درستی به رسالت روشنگری و واسطه‌گری خویش میان مردم و مسئولان، جامه عمل بپوشانند. به ویژه باید از ظرفیت رسانه ملی به درستی استفاده کرد تا شاهد اصلاح ذهنیت‌هایی باشیم که به اشتباه شکل گرفته و چه بسا عمدتاً هم تحت تأثیر القائات رسانه‌ای آن سوی آب‌ها باشد.

ناگفته پیداست که رسانه‌های غربی علیه کشور ما دست به گزینش اخبار زده و روی برخی موضوعات بر اساس سناریوی از پیش تعیین شده تأکید می‌کنند که این روزها مشخص شده بخش قابل توجهی از آنها دروغ‌پردازی است تا بیان حقایق.

به هر صورت ما نیازمند جهاد تبیین در فضای دانشگاهی هستیم چه آن که رهبر معظم انقلاب نیز با تأکید بر قطعی و فوری بودن این فریضه، همین مطالبه را داشته‌اند.

در گام دوم انقلاب به شدت نیاز داریم که دستاوردها و پیشرفت های کشور در کنار نقاط ضعف و نواقص مطرح شود، چه آن که در حال حاضر متأسفانه نسل جدید ما از بخش مهمی از پیشرفت‌های علمی کشور بی‌اطلاع یا کم‌اطلاع است به خصوص این که الآن ما در برخی بخش های علمی جزو 5 یا 10 کشور برتر دنیا هستیم و حیف است که این‌ها به شکل جذاب و بیان هنرمندانه به اطلاع عموم مردم خاصه نسل جوان نرسد.

* دکتر مونا جامی پور، مدیر پژوهش دانشگاه حضرت معصومه(س)

لینک کوتاه مطلب : http://fekrat.net/?p=12376