نجات روزنامه نگاری از چنگ شرکت های بزرگ فناوری

گوگل و فیس بوک با به چنگ آوردن تقریبا کل درآمدهای تبلیغاتی در بازار، هم اکنون دو تا از سودآورترین شرکت‌ها در تاریخ و دارای چنان قدرتی هستند که می‌توانند بازوی قدرتمندی برای بسیاری از دولت‌های ملی باشند.

به سادگی از یاد می‌رود که مدت هاست – بسیار قبل از آنکه گوگل و فیس بوک ماه گذشته با دولت استرالیا سرشاخ شوند- مدل کسب و کار مشخصی برای اینترنت وجود ندارد. در وهله اول ترکیدن حباب دات کام به همین دلیل بود. اما بعد گوگل و فیس بوک راهی را برای تبدیل کردن بزرگ‌ترین دارایی خود یعنی داده‌های کاربران به محصولی اغواکننده پیدا کردند: تبلیغات تجاری که مصرف کنندگان را با دقت و ظرافتی هدف قرار می‌داد که آگهی‌های تلویزیونی یا چاپی تصورش را هم نمی‌توانستند کنند.
درباره این نوع از تبلیغات تجاری با دقت هدف گیری شده، تاثیر آن بر جامعه و حتی اینکه آیا باید مجاز باشند یا نه، حرف‌های زیادی می‌توان زد. اما یک چیز روشن است: این کار از نظر تجاری بسیار موفق بوده است. گوگل و فیس بوک با به چنگ آوردن تقریبا کل درآمدهای تبلیغاتی در بازار، هم اکنون دو تا از سودآورترین شرکت‌ها در تاریخ و دارای چنان قدرتی هستند که می‌توانند بازوی قدرتمندی برای بسیاری از دولت‌های ملی باشند.
از آنجا که گوگل و فیس بوک سیطره انحصار مانندی را بر تبلیغات دیجیتال در حوزه جستجو و شبکه سازی اجتماعی کسب کرده‌اند، اکنون چانه زنی با آنها تقریبا غیرممکن شده است. بدتر آنکه مدل کسب و کاری که مبتنی بر توزیع اطلاعات معتبر نباشد، به قیمت زیان موسسات روزنامه نگاری معروف و سایر سازمان‌های مرتبط با کسب و کار تامین این کالای عمومی بسیار مهم تمام می‌شود. از این رو ما مانده‌ایم و یک نقص بازار دو جانبه که نه تنها به کسب و کار تبلیغات تجاری بلکه به دمکراسی نیز لطمه وارد می‌آورد.
برای حل و فصل هر دو این مشکلات، دولت استرالیا اخیرا پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی را ملزم کرده تا برای پرداخت هزینه محتوای تولیدی آنها و در نظر گرفتن تدابیری برای تضمین شفافیت بیشتر در ارتباط با فروش  آگهی‌ها و تغییرات الگوریتم‌ها که می‌توانند بر کسب و کار اخبار تاثیر بگذارند، با ناشران خبر وارد مذاکره شوند. در این واکنش استرالیا تلویحا این ایده وجود دارد که می‌توان نقص‌های بازار را هم در روزنامه نگاری و هم تبلیغات با  حل مشکل سلطه بر بازار حل کرد.
هرچند استرالیا راه حلی سرمایه دارانه را برای بحران موجود در روزنامه نگاری پیشنهاد کرده، اما شرکت‌های بزرگ فناوری به شدت با این حرکت مخالفت کرده‌اند. همزمان با اینکه گوگل و فیس بوک در حال  انتشار آگهی‌هایی هستند که در آنها به حمایت خود از مقررات دیجیتال جدید اعتراف می‌کنند، هر دو آنها همین که یک دولت عملا پیشنهاد تدوین مقرراتی را کرده که با مدل‌های کسب و کار فعلی آنها همسو نیست، خشم و غضب خود را نشان داده‌اند.
هرچند گوگل در ابتدا تهدید کرد که به کلی از بازار استرالیا خارج می‌شود،  فیس بوک گزینه محدودتر مسدود کردن تمام اخبار مربوط به استرالیا از پلتفرم خود را مطرح کرد (هر دو شرکت از آن زمان به بعد به شکلی عقب نشینی کرده‌اند). گذشته از پیچیدگی‌های مشکل سازی که سد کردن اطلاعات معتبر از سوی یک توزیع کننده رسانه در طول یک همه گیری به وجود می‌آورد، واکنش هیچ کدام از این دو شرکت در دراز مدت قابل تداوم نیست. اگر پاسخ این پلتفرم به چنین مقرراتی سلب دسترسی کاربران خود به اطلاعات باشد، محصولات آنها در طول زمان جذابیت خود را از دست خواهند داد.
با این حال می‌توان پرسید که آیا رویکرد استرالیا نشان دهنده یک سیاستگذاری عمومی خوب است یا نه. از یک جنبه «آیین نامه چانه زنی رسانه‌های خبری» راهی نسبتا ساده و بالقوه موثر برای حل یک نقص بازار با توزیع وجوه حاصله از این پلتفرم‌ها به ناشران است. طرح موضوع میانجیگری اجباری برای برابر شدن میدان بازی در استرالیا، سابقه‌های زیادی دارد و قطعا از نظر اصولی منطقی است. اما این رویکرد سه محدودیت دارد که سایر کشورها باید قبل از در دست گرفتن مدل های مشابه در نظر داشته باشند.
اول آنکه میانجیگری اجباری معمولا بیشتر به نفع ناشران بزرگ است تا ناشران کوچک تر، شرکت‌های ابتکاری و سازمان‌هایی که در به کاربستن مدل‌های کسب و کار جدید در حوزه روزنامه نگاری پیشتاز هستند. در میان بزرگ‌ترین ناشران خبری در استرالیا (و از این رو یکی از بزرگ ترین ذینفع های قانون جدید) روپرت مورداک قرار دارد که  هیچ کس او را با یکی از پرچمداران دمکراسی یا روزنامه نگاری در جهت منافع جامعه اشتباه نخواهد گرفت.
روزنامه‌های بزرگ معمولا از سیاست‌هایی حمایت می‌کنند که در خدمت منافع آنها (و ذینفع‌های آنها) قرار داشته باشد تا منافع روزنامه نگاری مستقل به طور کلی. در مورد استرالیا آیین نامه رسانه‌های جدید هیچ چیز درباره  چگونگی توزیع پول حاصله از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی نمی‌گوید که این احتمال را افزایش می‌دهد که استارت آپ ها و نوآوران کوچک تر احتمالا  از قافله عقب خواهند ماند.
مشکل دوم رویکرد استرالیا این است که معامله کردن خلق الساعه و غیرپاسخگو را تشویق می کند که می تواند به کنار گذاشته شدن سازمان های رسانه‌ای مستقل از سوی پلتفرم‌ها منجر شود. ما نباید اجازه دهیم ناشران در پولی که از پلتفرم ها دریافت می‌کنند آنقدر مستقل شوند که دیگر نتوان این شرکت‌ها را پاسخگو نگه داشت.
سرانجام اینکه آیین نامه رسانه‌ای استرالیا با نقص‌های بازار در حوزه تبلیغات و روزنامه نگاری به عنوان یک موضوع برخورد می‌کند، در حالی که آنها عملا دو مشکل جداگانه هستند. بله، فیس بوک و گوگل  از طریق عرضه بی رقیب تبلیغات چنان قدرت بازار بزرگی را برای خود به دست آورده‌اند که توانسته‌اند از ورود به توافق‌های کسب مجوز با ناشران پرهیز کنند. اما هر چند  میانجیگری اجباری می‌تواند به این مشکل خاص بپردازد، ولی به طور ناگهانی نمی‌تواند مدل کسب و کار خبر سنتی را احیا کند. حال بماند که با طیف وسیع تر لطمات از ناحیه پلتفرم‌ها، از اشاعه اطلاعات نادرست گرفته تا نقض حریم خصوصی داده‌ها و مداخله در انتخابات نمی‌تواند هیچ کاری انجام دهد.
چند راه حل ساده وجود دارد. دولت‌ها نباید به پلتفرم‌ها مجوزی بدون محدودیت برای ایفای یک «نقش مهم» در اکوسیستم خبری- رسانه‌ای بدهند. ناشران باید ملزم شوند هر درآمدی را که از رهگذر این آیین نامه به دست می آورند در حوزه روزنامه نگاری هزینه کنند. هیئت میانجیگری اختیاری نیز می تواند از  پیشنهادهای سازمان های کوچک تر و کسانی که در «بیایان های خبری» حضور دارند حمایت کند.
اما یک راه حل بزرگ تر و نویدبخش تر این است که دولت ها و پلتفرم ها ( با الزام دولت ها در صورت لزوم) مبالغی را به یک صندوق رسانه های مدنی بپردازند که به طور مستقل و با شفافیت این وجوه را به طیف گسترده ای از سازمان هایی که کار روزنامه نگاری انجام می دهند تخصیص دهد. اگر فیس بوک و گوگل بخواهند میلیاردها دلار را به حوزه اخبار بپردازند، یک نهاد مستقل و بی طرف و نماینده منافع عمومی باید این پول را توزیع کند. به این طریق ناشران معروف می توانند حمایت های لازم را دریافت کنند و همزمان از نفوذ غیرضروری دولتی یا خصوصی رها بمانند.
وقتی موضوع  مهار پلتفرم های دیجیتال به شدت قدرتمند به میان می آید، تجربه استرالیا نشانگر گامی مهم رو به جلو است. فیس بوک و گوگل در نهایت مجبور خواهند شد پشت میز مذاکره بیایند. اما آیین نامه رسانه ای جدید استرالیا، بحران موجود در روزنامه نگاری را حل نخواهد کرد. برای این کار ما باید حتی از آنچه که اکنون می اندیشیم نیز بزرگ تر فکر کنیم.

منبع: https://b2n.ir/w57575

لینک کوتاه مطلب : http://fekrat.net/?p=3876