نگاهی به کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین»

پیاده روی اربعین پدیده ایست که مدیریت آن کاملا مردمی و خودجوش است که مداخله نهادهای حاکمیتی و خروج از طبیعت مردم محوری این منسک آسیب جدی به هویت این پدیده تمدنی می‌رساند. با این وجود تنها راه آن است که نهادهای حاکمیتی نقش پشتیبان و تسهیل گری را ایفا کنند.

با بیان این توضیحات اربعین پدیده‌ای دینی- جمعی است که ابعاد تاریخی و تمدنی آن مورد توجه کافی قرار نگرفته و وجود انبوهی از داده‌های مورد ادعا نزد بسیاری از تحلیلگران اربعین که اغلب متناقض و ظاهرا غیر قابل جمع است نشان دهنده این واقعیت است که تا کنون هیچ تدارک پژوهشی و شناختی در این خصوص دیده نشده و همچنان دست ما از گزارش‌های دقیق و جامع خالیست.

در کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» که به صورت مجموعه مقالات ارائه شده تلاش شده تا با رویکردی جامعه شناختی ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی اربعین به مثابه یکی از مهمترین مناسک دینی بررسی شود.

 

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» به چهار فصل تقسیم می‌شود؛

فصل نخست این کتاب با عنوان «مدنیت و امت در بستر اربعین» به موضوعاتی از قبیل ظرفیت‌های تمدنی کنگره اربعین، مدنیت و معنویت در آن و تلاش‌های راهبردی در تاثیرات راهپیمایی اربعین بر تمدن سازی اسلامی پرداخته شده است.

فصل دوم این کتاب با عنوان «ظرفیت‌های کلان اجتماعی یک آیین دینی» موضوعاتی از قبیل ظرفت‌های گردهمایی اربعین، فرصت‌های پنهان آن و مدیریت رسانه‌ای آن، اصلاح الگوی زیارت گردشگرانه و … را مورد بازاندیشی قرار داده است.

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» در فصل سوم خود با عنوان «آیین حسینی؛ ظرفیت‌های فرادینی» درباره نقش آیین اربعین به منزله گفتمانی برای تعامل و تفاهم گفتمان‌های متنوع مذهبی، آیین اربعین و جهانی سازی و ظرفیت‌های فرادینی و بین المللی مراسم اربعین حسینی(ع) بحث می کند.

فصل چهارم و پایانی این کتاب هم که عنوان «الگویی برای مطالعات آینده اربعین پژوهشی» را به خود گرفته با محور قرار دادن مطالعات و پژوهش‌هایی که درباره این رویداد بزرگ صورت می‌گیرد تلاش می‌کند تا یک الگوی نظری برای این پژوهش‌ها بازشناسی کند.

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» جزو اولین تلاش‌های فکری اندیشه‌ای در زمینه نظریه پردازی درباره رویداد بزرگ و گردهمایی عظیم شیعیان در آیین اربعین حسینی(ع) است. رویدادی که از چند سال پیش هر ساله به مناسبت اربعین صورت می‌گیرد و از همان آغاز نشانگر ظرفیت‌های عظیم فرهنگی تمدنی در جهان تشیع و حتی فراتر از آن در کلیت جهان اسلام بود.

مقالات کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» توسط پژوهشگران و متخصصان رشته‌های مختلف دانشگاهی و حوزوی نوشته شده است که از جمله این موارد می‌توان به مسعود معینی پور: عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، حبیب الله بابایی: عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، سیدحسین شرف الدین: عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، حسن خجسته: عضو هیئت علمی دانشکده صدا و سیما، مصطفی جمالی: عضو هیئت علمی دفتر فرهنگستان علوم اسلامی قم، محمد تقی کریمی: عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و… اشاره کرد.

لینک کوتاه مطلب : http://fekrat.net/?p=5086