کتاب مرثیه‌­ای بر رؤیای آمریکایی: ۱۰ اصل تجمیع ثروت و قدرت

کتاب پیش رو منتج از فیلمی است که در سال 2015 با همین نام به نمایش درآمده است. این فیلم مجموعه‌­ای از مصاحبه­‌های شفاهی در طول 4 سال با نوام چامسکی است. کتاب، علی رغم حجم کم، اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار مخاطب قرار می­‌دهد.

کتاب­‌های بسیاری تلاش کرده­‌اند با بیان و نثر خود مخاطب را با سیر حرکت جامعه آمریکا از گذشته تا اکنون آشنا کنند و البته همه آن­ها به یک اندازه در این مسیر موفق نبوده‌­اند. «مرثیه­ای بر رؤیای امریکایی» به قلم دکتر چامسکی با تبیین یک سیر تاریخی درست، ذهن مخاطب را در کوچه پس کوچه‌­های تاریخ ایالات متحده به سمت درک و بینشی عمیق به پیش می‌­برد.

 

دکتر نوآم چامسکی با ارائه ۱۰ روش تجمیع ثروت و قدرت نشان می­‌دهد چگونه سیستم حاکم بر ایالات متحده در همکاری تنگاتنگ و همیشگی خود با ثروتمندان جامعه، فرصت زندگی درست و مناسب را از مردم این کشور سلب کرده و روز به روز شرایط زندگی مردم را سخت‌­تر و پیچیده‌­تر می­‌کند. در واقع، دکتر چامسکی به تبیین ناکارآمدی  سیستم لیبرال برای قشر کارگر و متوسط جامعه آمریکا می‌­پردازد و مرحله به مرحله نشان می‌­دهد چگونه ثروتمندان که  تعداد بسیار کمی از جمعیت آمریکا را تشکیل می­‌دهند بیشترین سهم ثروت و قدرت را در اختیار گرفته‌اند.

 

دکتر چامسکی با یادآوری اصالت رؤیای آمریکایی مبنی بر توانایی ارتقا میان طبقات اجتماعی به واسطه تلاش و کوشش، خاطر نشان می­‌کند صاحبان سرمایه با خرید و فروش دموکراسی و کنترل رسانه، مردم آمریکا را از این رؤیا محروم کرده‌­اند و قشر متوسط تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته است. قشری که به شکل سنتی به عنوان ستون فقرات جامعه ایالات متحده بدان نگاه شده است.

چامسکی به وضعیت بغرنج جوانان اشاره می‌­کند و توضیح می­‌دهد چگونه نخبگان مرفح جامعه برای کنترل اذهان جوانان و جلوگیری از اتفاقات دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ برنامه­‌ریزی کرده­‌اند. کتاب به جنبه­‌های مختلفی که صنعت تبلیغات اقشار مختلف مردم از جمله کودکان را هدف قرار داده اشاره می­‌کند. در واقع، مخاطب با خواندن کتاب با زوایای مختلفی که جامعه آمریکا را روز به روز از اهداف اصلی و رؤیای خود دور می­‌کند و منجر به نابرابری بی­‌سابقه­‌ای شده است، آشنا می­‌کند. چامسکی این سیر را یک سیر قهقرایی می­‌داند و نجات آمریکا را تنها در گرو تغییر در مسیر فعلی می‌­داند.

کتاب پیش رو منتج از فیلمی است که در سال ۲۰۱۵ با همین نام به نمایش درآمده است. این فیلم مجموعه‌­ای از مصاحبه­‌های شفاهی در طول ۴ سال با نوام چامسکی است. کتاب، علی رغم حجم کم، اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار مخاطب قرار می­‌دهد.

این کتاب نقشه راهی را ترسیم می­‌کند که در آن افراد فقیر، فقیر­تر و افراد غنی، غنی­‌تر می­‌شوند و این درست برعکس آن چیزی است که در طول تاریخ آمریکا به مردم وعده داده شده است. اکنون با این سیر، قطار دموکراسی آمریکایی از ریل خود خارج شده است و آنچه روزگاری از مفهوم دموکراسی به نفع مردم تعبیر می­‌شد تبدیل به بازیچه‌­ای در دست نخبگان ثروتمند جامعه شده است و چامسکی به خوبی مردم را با این واقعیات تلخ رو به رو می­‌کند. وی در کلام خود، سیستم سیاسی‌­ای را نشان می­‌دهد که پشت زرق و برق‌­ها و ادعاهای خود تبدیل به یک سیستم بیمار شده است؛ سیستمی که فقر روز افزون، بی عدالتی، هزینه­‌های سنگین بهداشتی، تبعیض نژادی، خشونت بی حد پلیس و … را برای مردم آمریکا به ارمغان آورده است.

به جرأت می­‌توان گفت کمتر کسی در ایالات متحده در شناخت وضعیت موجود و دلایل شکل­گیری آن به اندازه دکتر نوام چامسکی مطلع و آگاه است. چامسکی، متولد ۱۹۲۸، مشهور به پدر زبان­شناسی مدرن و یکی از بنیان­گذاران علوم شناختی است. وی به عنوان فعال برجسته و صاحب ­نظر در حوزه اجتماعی و سیاسی شناخته شده است. چامسکی ده‌­ها کتاب در حوزه زبان‌شناسی و سیاست به نگارش درآورده است و در میان محافل علمی یکی از برجسته­‌ترین و معتبرترین چهره­‌ها در نقد سیاست­‌های هیئت حاکم بر ایالات متحده آمریکا است.

لینک کوتاه مطلب : http://fekrat.net/?p=5937