به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا(س)

معرفی کتاب «جامی از زلال کوثر»

کتاب «جامی از زلال کوثر» مجموعه ای است برگرفته از سخنان آیت‌الله مصباح‌یزدی درباره شخصیت ممتاز و پرفضیلت بانوی یگانه اسلام، حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها)، و سجایا و سیره اخلاقی آن حضرت. آقای محمدباقر حیدری کاشانی تحقیق و نگارش این اثر را برعهده داشته، و پیوستی نیز با عنوان «انوار جمال یار» از فرمایشات امام خمینی(ره) درباره شخصیت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) بر آن افزوده است. انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) این کتاب را منتشر کرده است.

زندگی پرافتخار و الهام‌بخش حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) سرمشق زیبا و جامعی است برای همۀ انسان­‌های ترقی­‌خواه به­‌ویژه زنان کمال­‌جو و نواندیش؛ چرا که در وجود ارجمند او، خرد و اندیشه، دانش و بینش، اخلاق و معنویت، آزادگی و شهامت، جمال، کمال، ایمان، پروای وصف‌ناپذیری موج می­‌زند و در حقیقت او یک انسان والا و یک بانوی آزادمنش با عالی­‌ترین سجایای و ارزش‌­های مترّقی انسانی می‌­باشد و به‌تعبیری در حقیقت او یک قدّیسه به تمام معناست. ایشان دختر نمونه، همسر نمونه، مادر نمونه و انسان نمونه و آزاده و عدالت­خواهی است که همه ‌انسا‌­ن‌های فضیلت‌طلب، به­‌ویژه دختران و زنان نوگرا و آزاداندیش باید درس آزادگی، آیین زندگی، شیوه تربیت فرزند، روش مدیریت سبک مبارزه با بلای استبداد و فریب برای رشد و اصلاح جامعه را در دانشگاه وی بیاموزند.

او شخصیت و رشد زن را در فرش‌­های گران قیمت و کاخ­‌های سر به فلک کشیده، جستجو نمی­‌کرد؛ بلکه او با زندگی ساده و سراسر آگاهی و فضیلت خویش ثابت کرد که یک زن می­‌تواند تمام افتخارات انسانی را به دست آورد و در همان‌حال شیوه زندگی­‌اش سرمشق همه مادران و همسران مترقّی جهان قرار گیرد. قطعاً نام پرافتخار حضرت فاطمه مرضیه(سلام‌الله‌علیها) در این یادداشت نمی­‌گنجد و هدف نگارنده بیان ناتوانی خود از ترسیم زندگی سراسر افتخار اوست. سیمای تابناک این بانو با قلم وحی و رسالت در سوره­‌های کوثر، قدر، الرحمن، هل أتی و آیه‌­های تطهیر و مباهله؛ آن­‌چنان زیبا و پرفروغ ترسیم شده است که شاهباز اندیشه بشر هرگز به دامنه قله رفیع او نخواهد رسید. خدای فاطمه(سلام‌الله‌علیها) در احادیث قدسی، او را راز آفرینش وصف نموده است:

«هان ای احمد ! اگر تو نبودی، جهان را نمی­‌آفریدم و اگر علی نبود، تو را، و اگر فاطمه نبود، من شما دو نفر را نمی­‌آفریدم».[۱]

در وصف شخصیت فاطمه مرضیه(سلام‌الله‌علیها) کتاب­‌های زیادی به رشته تحریر در آمده است؛ اما اگر هزاران برابر آن در قالب گفتار و نوشتار درآید، باز هم در مقابل شخصیت والای ایشان قطعاً قطره‌­ای بیش نخواهد بود.

در همین راستا، یکی از آثار موجود، کتاب «جامی از زلال کوثر» حاوی سخنان عاشقانه و عارفانۀ آیت­‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی(ره) در وصف شخصیت برجسته حضرت فاطمه مرضیه(سلام‌الله‌علیها) می‌باشد.

در بخشی از مقدمۀ این کتاب می­‌خوانیم:

«جایى که عارفى چون حضرت امام، با آن عظمت علمى و مقام معنوی‌اش، از درک حتى گوشه‏‌اى از مقامات حضرت زهرا علیهاالسلام اظهار عجز و ناتوانى می‌کند و قلمرو خیال و عقل بشر را بسى فروتر از قلۀ قدر و منزلت حضرتش معرفى مى‏‌نماید، از دیگران چه برخواهد آمد: آن‌جا که عقاب پر بریزد / از پشۀ لاغرى چه خیزد؟»

محتوای این کتاب در پنج فصل و یک پیوست تدوین و تنظیم شده است که عبارتند از:

۱- فصل اول: جلوه‌­ای از جمال فاطمه(سلام‌الله‌علیها)

۲- فصل دوم: رسالت مجالس ذکر اهل بیت

۳- فصل سوم: اسوه‌پذیرى از سیره فاطمى

۴- فصل چهارم: زیباجلوه‌هایی از سیره فاطمى

۵- فصل پنجم: حماسه فاطمى و عبرت‌هاى آن

۶- پیوست

فصل اول کتاب مذکور، به بررسی مؤلفه‌­ها و صفات شخصیتی بانو پرداخته می­‌شود. در فصل دوم، به فواید مجالس بزرگداشت اهل بیت(علیهم‌السلام) و بالأخص حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) رسیدگی می‌شود. در فصل سوم که به‌زعم اینجانب مهم­ترین فصل این کتاب است، ابتدا انواع اسوه‌پذیری­‌های اشتباه و نادرست بیان می­‌شود و در ادامه، روش­‌های اصلاح آن توضیح داده شده است. در نتیجۀ بحث، حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) را شخصیتی برجسته و کامل معرفی کرده و سپس عوامل تأثیرگذار بر شخصیت اسوه­‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نهایت شیوه اسوه‌پذیری از سیره فاطمی تبیین می­‌گردد.

در فصل چهارم و پنجم، جلوه­‌هایی از عبادت، حجاب، تلاش، جهاد فرهنگی، سیره خانوادگی، اخلاق، تربیت فرزندان، وارستگی و… حضرت زهرای مرضیه بیان می‌شود سپس در آخرین فصل کتاب به ولایت‌مداری و فدایی ولایت بودن حضرت، خطبه­‌های فصیح و بلیغ آن حضرت، ظلم­‌های وارده بر ایشان، علل و ریشه‌­های ظلم و… پرداخته می­‌شود.

اما پیوست این کتاب، در دو بخش اجمالى و تفصیلى، سامان یافته است که بخش اجمالى آن، دربردارنده تعابیر بسیار زیبا و روح‌فزاى حضرت امام(ره) پیرامون عظمت وجودى حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌باشد و بخش بعدى آن، سامان‌یافتۀ تمامى نوشته‌ها، گفته‌ها یا پیام‌هاى ایشان در موضوع نامبردار می‌باشد که در قالبى جدید و به‌گونه‌اى موضوعى، زینت‌بخش این کتاب گردیده است.

کتاب «جامی از زلال کوثر» حاوی بیانات آیت­‌الله مصباح‌یزدی پیرامون شخصیت والای مقام زهرای مرضیه(سلام‌الله‌علیها) در سال ۱۳۸۸ به همت و تلاش استاد محمدباقر حیدری توسط مؤسسه آموزشی- پژوهشی امام خمینی قم، تدوین، تنظیم، منتشر و روانه بازار گردید که در سال ۱۳۹۷ به چاپ شانزدهم رسیده است. لذا مطالعه این کتاب در ایام فاطمیه توصیه اکید می‌­گردد.

 

پی‌نوشت:

[۱] الجنه العاصمه، ص۱۴۹.

لینک کوتاه مطلب : http://fekrat.net/?p=6521