چرخی در خبرگزاری‌ها- 5

از چرایی ایجاد جامعه سلبریتی‌زده تا پاسخ استاد خسروپناه به هتاکی دکتر سروش

مهم‌ترین اخبار، مصاحبه‌ها و گزارش‌های سرویس‌های اندیشه خبرگزاری‌های مختلف کشور را به صورت اجمالی و سریع بازخوانی خواهیم کرد.

به گزارش «فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی»؛ همچون هفته‌های گذشته، این بار نیز نگاهی انداخته‌ایم به مهم‌ترین مطالب و محتواهای تولید شده خبرگزاری‌های اصلی کشور در حوزه فکر و اندیشه و منتخبی از آن ها را در این مقال گرد هم آورده‌ایم، به این امید که مورد توجه شما مخاطبان عزیز و همیشه همراه، قرار گیرد.

خبرگزاری ایرنا

خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) ناظر به تحولات روزهای اخیر کشور به انتشار یادداشتی از حجت‌الاسلام سیدسعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداخته که در بخشی از آن می خوانیم: «ایجاد تمایز بین خواسته‌های مردم و توطئه‌های داعش‌گونه و خشونت‌آفرین دشمن، همواره مورد توجه بوده و اهل بصیرت باید به آن توجه کنند. رهبری مردم‌گرا و مردم دوست جمهوری اسلامی ایران همواره در طرف حمایت از مردم، مواظبت پدرانه نسبت به سلامت و عزت مردم و محافظت از خانواده‌ها و دختران و پسران نوجوان و جوان این سرزمین الهی بوده است. در مقابل دشمن همواره بدنبال تخریب شخصیت و هویت ملت ایران و به طور خاص نسل جوان و در مهمترین هدف خود زنان و دختران این سرزمین الهی بوده است.

دشمنان ملت ایران تلاش می‌کنند فضای مبارک دینداری را با مغالطه «دین اجباری و حجاب اجباری» مبهم و تیره و تار کنند و فضای احساس زورگویی نظام استکباری را به تکلف‌های بی‌پایه و اساس سرایت دهند. اسلام حقیقت الهی است که تک‌تک تکالیف و دستورات آن اعم از عبادات تا احکام کسب و کار و احکام اجتماعی آن برای تأمین زندگی سالم و پاک، تدبیر شده و جنبه اعتباری و تعلق به یک زمانه خاص ندارد، بلکه قانون جاودانه‌ای است که عدول از آن یک نوع «خودتخریبی و تخریب فردی و اجتماعی» را بدنبال می‌آورد.

امروز جامعه به اصطلاح دموکراتیک غرب که همه ارکان زندگی سالم را از دست داده است و میراث آن همجنس‌گرایی فراگیر (که ۲۵ درصد از نسل جوان آمریکا را در بر دارد) و خانواده‌های تک سرپرست (با در برگرفتن ۵۰ درصد جمعیت) و خیانت زن و شوهر (که در بین ۹۰ درصد جامعه غرب شایع است) می‌باشد.

امروز جامعه نیازمند یک قاعده قابل اطمینان برای زندگی است و قاعده اطمینان‌بخش را خالق هستی برای این جهان تدبیر کرده است و خروج از آن با نسبیت‌گرایی و تکثرگرایی، نتیجه‌ای جز سردرگمی و سرگشتگی و از دست رفتن فرصت زندگی صالحانه ندارد. امر یقینی را با امر مردد معامله نباید کرد و زندگی مومنانه و حیات جاودانه پاک و الهی با سبک زندگی ویران کننده و صعوبت جاودانه قابل تعویض نیست.»

خبرگزاری فارس

این خبرگزاری در مطلبی با عنوان «چگونه از دام «خرافه‌پرستی» در امان باشیم؟» به نکات مهمی در پاسخ به این سوال پرداخته و به نقل از کتاب «دیانت و عقلانیت» نوشتۀ مرحوم رضا بابایی آورده است: «نه تعریف خرافه ممکن است و مبارزۀ مستقیم با آن؛ اما می‌توان از زیان‌های مرئی و نامرئی آن کاست و شاید بهترین راه، خالص‌سازی علم سیاست از غیر سیاست، علم اقتصاد از غیراقتصاد، علم مدیریت از غیرمدیریت و دانش دین از غیر دین و… باشد، خرافات معمولاً از منفذهای ناشناخته وارد می‌شود. بنابراین اگر شما سیاست را به علم سیاست و اقتصاد را علم اقتصاد و طب به علوم پزشکی و دین را به مجموعه عالمان طراز اول و متون معتبر دینی بسپارید، در واقع آن‌ها را در برابر باورهای سست(خرافه) ایمن کرده‌اید.

تک‌تک زمینه‌های خرافات، مانند فقر و بی‌سوادی و متافیزیک‌گرایی نامعقول، به گونه‌ای است که ضدّ آن‌ها نیز گاهی تولید خرافه می‌کند. مثلاً رفاه و ثروت به اندازه فقر، ظرفیت خرافه‌سازی دارد، اگرچه نوع و برند و عنوانش فرق می‌کند. تحصیلات علمی نیز مانع قطعی بر سر راه خرافه نیست؛ زیرا غرور کاذبی که از این رهگذر در برخی از دانش‌آموختگان ایجاد می‌شود، آنان را به ورطه‌هایی خطرناک‌تر از خرافات مرموز می‌اندازد. مبارزه با خرافه را باید از سپهر عمومی آغاز کرد؛ یعنی خرافاتی که از نهادهای اجتماعی نیز برخوردارند. پس از آن، نوبت به خرافات فردی و خانگی می‌رسد، در کشور ما خلاف این روند، جاری است.»

این رسانه همچنین به بهانه قضایای اخیر و نقش سلبریتی‌ها در دامن زدن به آتش اغتشاشات گفت‌وگویی با علی مؤمنی، مدیر مسئول فصلنامه «فرهنگ شهرت» داشته و به نقل از وی در مصاحبه ای با عنوان «ایران بهشت سلبریتی‌هاست؛ چون برای کنترل رفتارهای آنان قانون نداریم» نکات مهمی را متذکر شده که در بخشی از آن می خوانیم: «در گذشته ما مرجع فکری مختلفی را در سطح جامعه شاهد بودیم. روحانیان، دانشگاهیان، روشنفکران و نویسندگان، معلمان، تشکل‌های سیاسی در دانشگاه‌ها و… همگی مراجع فکری پیشین بودند که کنش‌گری فعالی در سطح جامعه داشتند، اما آیا در حال حاضر به نسبت جایگاهی که دارند، آن ارتباط و تأثیرگذاری را بر مردم و جامعه حفظ کرده‌اند؟ طبیعی است که جواب منفی باشد. چیزی که در این راستا پیش می‌آید این است که وقتی فاصله عوام مردم با مراجع فکری زیاد شد، آن‌ها این خلأ را می‌خواهند به نحوی با انتخاب مرجع جایگزین پر کنند. در چنین حالتی است که راحت‌ترین و در دسترس‌ترین طیف بدیل سلبریتی‌ها خواهند بود که همواره از طریق فضای مجازی یا بسترهای دیگر می‌توان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد.»

در ادامه این گفت‌وگو نیز این بحث مطرح شده است: «مسأله بعدی در مورد برجستگی سلبریتی‌ها تغییر ارزش‌هاست. در اوایل انقلاب آن‌چه ارزش قلمداد می‌شد، مطابق با اسلام، فقه و شریعت بود و مردم ارزش‌های زندگی خود را متناسب با آن‌ها تعیین می‌کردند، اما رفته‌رفته این ارزش‌ها تغییر کرد. رویکرد لیبرالی به اقتصاد که از زمان مرحوم هاشمی شروع شد تا رویکرد نئولیبرالی به فرهنگ و جامعه در سال‌های پس از آن، زیست‌بوم مردم و جامعه را تغییر داد. در این فضا آن‌چه اهمیت پیدا می‌کند، مثل دهه اول انقلاب «عدالت» نیست، بلکه پول و پول‌ درآوردن است. حتی ارزش‌های اجتماعی هم بنا به پول و ثروت تعریف و تعیین می‌شود و چنین است که پولدارها همیشه کانون توجه و عنایت خواهند بود. در چنین سیری که رویکرد غالب آن، رویکردهای لیبرالی در اقتصاد و نئولیبرالی در فرهنگ هستند، چیزی که زائیده می‌شود، «سلبریتی» است. یعنی اساساً فرهنگ سلبریتی متعلق به رویکردهای نئولیبرالی فرهنگی است.»

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری حوزه به انتشار یادداشت حجت‌الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه، استاد شاخص حوزه و دانشگاه و معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی پرداخته که در مقام پاسخ به سخنان هتاکانه اخیر دکتر عبدالکریم سروش نگاشته شده است.

در بخشی از این یادداشت می خوانیم: «آیا واقعاً وفات مرحومه مهسا دغدغه شما و امثال شما خارج‌نشینان و قاتلان و اغتشاشگران و تخریب‌چیان اموال عمومی و خصوصی است؟ اگر در گفتار و نوشتار خود، صدق اخلاقی داری که بی شک نداری چرا برای قتل مرحومه میترا بیانیه ندادی؟ چرا برای ترور هزاران شهید به دست منافقان و کومله و سلطنت طلبها نقدی ننگاشتی؟ چرا برای شهدای علم و دانش دانشگاه که سرمایه‌های این ملت بودند، ننالیدی؟ چرا این همه قتل عام و مجروح‌سازی مردم مظلوم و بی‌گناه و تخریب اموال شخصی و عمومی آشوبگران را نادیده گرفتی؟ چرا این همه ظلم بر سیاهان واشنگتن که در آنجا سکنی گزیده‌ای، دردی در دلت برپا نمی‌سازد؟ و حاضر به ارشاد گشت خشن پلیس آمریکایی نیستی؟

چرا ستم‌های بر کودکان و زنان مظلوم فلسطین و یمن را نمی‌بینی؟ نکند ارادت به مقتدایت، استکبار جهانی خون آشام که حتی اجازۀ رساندن دارو و درمان و غذا را به آن مظلومان نمی‌دهد، دستانت را چلاق و زبانت را گنگ ساخته و قلمت را شکسته و دهانت را دوخته است؟ معلوم است اگر بخواهی نقدی بر دولت آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی بنگاری، خلاف عهدنامه اقامت در آمریکاست که امضا کرده‌ای و اجازۀ یک دقیقه ماندن در آن کشور را نخواهی داشت و شاید این بیانیه‌های تفرقه‌آمیز هم برای استمرار مجوز اقامت شما باشد.

وای بر کذب شما و همسنگرانتان که بر ملت شریف ایران آشکار است. ای کاش اخلاق به دوستان قدیم تو در انجمن حکمت و فلسفه اجازه می‌داد تا از خشونت گفتاری و رفتاریات نسبت به خانوادۀ اول و دوم‌ات لب به سخن گشایند تا خوانندگانت با شناخت شاکلۀ تو، مضمون و مدلول واقعی بیانیه‌های تو را بهتر دریابند.»

در همین خبرگزاری به مطلب جالب دیگری برمی خوریم با عنوان «آیا زمان پیامبر اکرم(ص) هم گشت ارشاد بود؟» که در واقع پاسخ حجت‌الاسلام محمدی شاهرودی از کارشناسان دینی و حوزوی به این پرسش برآمده از دغدغه اجتماعی روز است.

در بخشی از این پاسخ آمده است: «بعضی‌ها می‌گویند حالا زمان پیامبر(ص) هم مثلاً گروه‌های ارشاد بود که بخواهد به کسانی که حجاب ندارند، تذکر بدهد؟

این افراد توجه ندارند که این مسئله در زمان ما با وضع و شرایط جامعه در زمان پیامبر(ص) فرق می کرد؛ مسئله حجاب در آن زمان، مبتلابه نبود و مسئله‌ای نبود که بخواهد مشکل ایجاد کند.

این تطبیق دقیقاً مثل این می‌ماند که بگوییم آیا در زمان پیامبر(ص) هم اگر کسی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کرد، جریمه می‌کردند؟ که باید پاسخ داد: خیر، جریمه نمی‌کردند؛ چون کسی با این سرعت نمی توانست برود.

یا مثلاً آیا کسی با اسب از سمت چپ حرکت می‌کرد، جریمه‌اش می‌کردند و اسب او را می خواباندند؟ که باید گفت: خیر؛ چون اصلاً مسئله مبتلابه نبود.

امروز بی‌حجابی نماد ضدّیت با دین، امام زمان(عج)، انقلاب و نظام شده و با مسائل آن زمان فرق می‌کند.

امروز سرویس‌های جاسوسی دشمن پشت قضیه حضور دارند. دشمنان هم به لحاظ فرهنگی، هم به لحاظ تبلیغی، هم به لحاظ نرم‌افزاری و هم به لحاظ جاسوسی در حال فعالیت هستند.

آیا در زمان رسول خدا(ص) هم سرویس جاسوسی دشمن پشت حجاب بود؟ نخیر. ما نباید آن شرایط را با این شرایط تطبیق دهیم.

یک وقتی مسئله‌ای، فردی است که حداکثر مقابله با آن یک تذکر است و در زمان پیامبر(ص) این‌طور بود که ایشان تذکر می‌دادند.»

خبرگزاری شبستان

خبرگزاری شبستان نیز به انتشار خبر تمدید مهلت ارسال آثار به دوسالانه کتاب علوم انسانی پرداخته است. در این خبر به نقل از محمد سلیمی، دبیر کمیته اطلاع‌رسانی دوسالانه کتاب علوم انسانی با رویکرد اسلامی آمده که این مهلت تا نیمه مهرماه سال جاری تمدید شده است.

همچنین در بخش دیگری از این خبر آمده است: «آثار ارسالی می‌تواند کتاب منتشر شده، طرح‌ آماده چاپ، طرح‌نامه پژوهشی یا ایده فناورانه در ۱۱ گروه پژوهشی خانواده، روان‌شناسی، علوم تربیتی، فلسفه علوم انسانی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، مدیریت، علوم سیاسی، ارتباطات، آینده‌پژوهی و حقوق و فقه اجتماعی باشد، ضمن آن که پژوهشگران و علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد علمی می‌توانند با مراجعه به سایت دوسالانه به آدرس www.rihufest.ir  اثر یا آثار خود را ثبت کنند.»

در مطلب دیگری از همین رسانه به مناسبت شهادت امام علی بن موسی الرضا(ع) با عنوان «امر به معروف و نفی از منکر در سیره رضوی و پایش باورهای مردم» آمده است: «یکی از مسائل در باب امامت، که در روایات امام رضا(ع) مطرح شده عصمت امام است. چون امام جانشین پیامبر در میان امت است و عصمت نبی ضروری است. جانشین نبی نیز باید مثل خودش با آن ویژگی باشد. از این روی آن حضرت در روایاتی طولانی اوصافی برای امام ذکر می‌کند که در هیچ مخلوقی یافت نمی‌شود. کلینی روایت کرده از عبدالعزیز: روز جمعه در مسجد جامع مرو بودیم درباره امامت و فرقه فرقه شدن مردم صحبت شد. که حضرت با تبسم وارد شد و شروع کرد به تشریح امامت و مطرح کردن بحث غدیر و اوصاف امامت با این جملات…. الامام یحل حلال الله و یحرم حرام الله و یقیم حدود الله… البدر المنیر… المطهرمن الذنوب و المبراء عن العیوب… و احد دهره… ولا یوجد منه بدل ولا له مثل ولا نظیر مخصوص بالفضل کله من غیر طلب منه له و لا اکتساب…) اینجا امام به بیان اختیارات و ویژگی های امامت می پردازد:

حلال خدا را حلال و حرام خدا را حرام (قدرت تشریع و قانون گذاری)؛

اقامه حدود الهی می کند (برقراری حکومت و ایجاد تشکیلات لازم برای این امر چون اقامه حدود)؛

امام بسان ماه تابان است؛

پاک از گناهان (عصمت)؛

نظیری ندارد (هر زمان یک امام وجود دارد)؛

فضایلش اکتسابی از دیگران (غیر امام) نیست.

خبرگزاری مهر

این خبرگزاری بخشی از صحبت‌های اخیر مدیر شبکه آموزش در خصوص این که «آموزش نباید سلبریتی زده شود»، را منتشر کرده است.

علی عبدالعالی درباره برنامه‌های جدید این شبکه اعلام داشته است: «مدت‌هاست عده‌ای که تکنولوژی نمی‌شناسند از برنامه‌هایی می‌گویند که در قالب «واقعیت افزوده» ساخته می‌شوند یعنی تصویری در صحنه نیست ولی مردم آن را می‌بینند اما ما تاکنون چنین برنامه‌ای در تلویزیون نداشته‌ایم… برنامه‌ای خواهیم داشت به اسم «علمی طور» که در این قالب است. این برنامه قرار است درباره ماهواره‌ها یا خودروهای برقی حرف بزند و فرم آن همین مدل واقعیت افزوده است که همان تصاویر چند بعدی هم ترجمه دیگرش می‌شود.»

وی همچنین درباره برنامه‌های شاخص این شبکه و ادامه آنها گفت: «ما برنامه‌های شاخص خواهیم داشت اما با نوعی تغییر فرم همراه خواهد بود. این ها قالب و روایتی جذاب و نو دارد. مثلاً برنامه‌ای داریم که روایت نخبه‌های کشورمان است اما جذاب است.»

خبرگزاری مهر همچنین به مناسبت ایام پایانی ماه صفر و تحولات اخیر کشور گفتگویی داشته با حجت الاسلام مجید باباخانی، رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی که در بخشی از آن به نقل از وی می خوانیم: «جریان هیأت کشور به واسطه ارتباط و توسل به اهل بیت(ع) خود به خود از بصیرت بیشتری نسبت به بسیاری از اقشار جامعه برخوردار است. افرادی که از این سرچشمه الهی بهره‌مند هستند از دامان ولایت خارج نمی‌شوند و زمانی که در فتنه‌ها قرار می‌گیرند بهتر راه را از بی‌راه تشخیص می‌دهند. این تشخیص صحیح و بصیرت یکی از ثمرات ارتباط با اهل بیت (ع) است.»

وی همچنین با تاکید بر اینکه در اتفاقات اخیر روز به روز قضیه روشن‌تر شده و فضا شفاف‌تر شده است، بیان داشت: «اگر چه دشمن و رسانه‌های دشمن صرفاً یک طرفه به قاضی می‌روند و اگر کسی دل سپرده به رسانه دشمن باشد در زمین او بازی خواهد کرد. الحمدلله هیأت‌ها از همان ابتدا وارد صحنه شدند و با تشخیص درست با مردم همراهی کردند. با وجودی که اتفاق ابتدایی موضوع دلخراشی بود و همه را اندوهگین کرد اما جریان هیأت کشور سره را از ناسره تشخیص داد و به صحنه آمد. در شهرهای مختلف جریان هیأت و آحاد مردم که متعلق به این جریان هستند، بودند که پای علم نظام که همان علم ولایت است باقی ماندند، به صحنه آمدند و جریان فتنه را به حاشیه راندند. در این روزهای اخیر حضور پررنگ جریان هیأت در همه شهرها مشاهده شد.»

لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=11551