دکتر فریبا علاسوند:

ترویج «تفکر فمینیستی» جهان وحشت‌آوری را رقم می‌زند

استاد حوزه و دانشگاه گفت: ترویج تفکر فمینیستی زمینه ساز رقم خوردن آینده‌ای وحشتناک برای جامعه بشری شده که این مباحث باید به صورت دقیق و علمی در دنیای امروز تبیین و تشریح شود.

به گزارش «فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی»؛ دکتر فریبا علاسوند به تازگی در سخنانی در همایش بین‌المللی بانوان مؤثر جهان که با حضور بانوان فرهیخته حوزوی و جمعی از بانوان تأثیرگذار از ۲۳ کشور جهان در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا(س) برگزار شده، نکات مهمی را در حوزه تفکر و اندیشه غرب در رابطه با مسائل زن و خانواده مطرح کرده است که به بخشی از مهم ترین این صحبت ها در ادامه اشاره می‌شود.

قبل از هر چیز باید توجه داشت که اساساً منشأ اختلاف نظر ما با جهان غربی و اندیشه فمینیسم، بحث حقوق و فقه اسلامی نیست.

امروز از سوی رسانه‌های غربی گزاره‌ای مطرح می شود مبنی بر این که فقه اسلامی در چارچوب اندیشه شیعی، مانع پیشرفت زنان است و حال آن که این سخن توهمی بیش نیست و منشأ اختلاف به یک بحث بزرگتر برمی‌گردد که منظور در اینجا اختلافات معناشناختی است.

کاری که جریان فمینیستی با خاستگاه غربی انجام داده این است که تمام لغات و واژه‌های حقوقی، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی در حوزه زنان و خانواده را به سود اندیشه فمینیستی مصادره کرده و بر این منوال، پرچم دفاع از حقوق زنان را به دست گرفته است. در این بین، وضعیت به گونه‌ای شده که چنانچه کسی بخواهد از الگوی دیگری به جز الگوی فمینیستی برای نجات زنان استفاده کند، به او تهمت و انگ تبعیض و ظلم به زن زده می‌شود.

همه ما زنان در این جمع، افرادی هستیم که در چارچوب احکام اسلامی زندگی کردیم و بعد از انقلاب اسلامی تحصیل کردیم، ازدواج کردیم، صاحب فرزند شدیم و با وجود نقش‌های داخلی، نقش اجتماعی سنگینی داریم؛ اما متهم می‌شویم که مدافع تبعیض علیه زنان هستیم.

اندیشه فمینیستی کلمات و واژگانی چون عدالت، برابری و انصاف را به نحوی مصادره کرده که دانشمندان در جهان غرب نمی‌توانند این معانی را در معنایی که غیر از فمینیست‌ها می‌خواهند، برای زنان مورد استفاده قرار دهند.

به عنوان مثال نقش مادری از نظر فمینیستی، نقش بیولوژیک نیست، بلکه نقش اجتماعی است و این به معنای منها کردن زنان از حوزه تربیت مبتنی بر رحم و مدارا و دلسوزی در جهان است.

در عرصه‌های دیگر نیز وضعیتی را شاهد هستیم که باید گفت ترویج تفکر فمینیستی زمینه ساز رقم خوردن آینده‌ای وحشتناک برای جامعه بشری شده که این مباحث باید به صورت دقیق و علمی در دنیای امروز تبیین و تشریح شود.

لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=13663