در گفتاری از دکتر لک‌زایی مطرح شد؛

حمایت جدی از پژوهش؛ لازمه رفع معضلات جامعه

توسعه علمی، فرهنگی ، اقتصادی و صنعتی هر کشوری مستلزم اهتمام نسبت به امر پژوهش است تا آن جا که بدون پژوهش عملاً موفقیت چندانی در این زمینه ها حاصل نخواهد شد.

به مناسبل هفته پژوهش، دکتر شریف لکزایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتاری اختصاصی که در اختیار «فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی»‌ قرار گرفته است، به اهمیت موضوع پژوهش در حل مسائل کشور سخن گفتند:

هفته پژوهش فرصت بسیار مناسب و مغتنمی است که ضمن تبیین ضرورت های انجام پژوهش و چرایی اهمیت ترویج روحیه پژوهشی در جامعه، مردم با دستاوردها و برکات فعالیتهای پژوهشی بیش از پیش آشنا شوند.

واقعیت آن است که محقق و پژوهشگر، فردی است که با روش‌های علمی، در راستای دست‌یابی به درک و شناخت تازه از مسائل و مفاهیم گوناگون تلاش می‌کند، چه آن که او با استفاده از ابزارهای مختلفی به مشاهده دقیق‌ تر و عمیق‌تر راجع به پدیده‌های پیرامون خود می‌پردازد و از سویی به منظور حل یا کاهش مشکلات جامعه و ارائه بهترین راهکارهای عملی، اطلاعات مفید و مؤثری را دراختیار مدیران و متولیان امور قرار می‌دهد.

اهمیت و ضرورت پژوهش در رشد و پیشرفت علمی و فناورانه هر کشوری به نحوی است که اساساً توسعه علمی، فرهنگی ، اقتصادی و صنعتی هر کشوری مستلزم اهتمام نسبت به امر پژوهش است تا آن جا که بدون پژوهش عملاً موفقیت چندانی در این زمینه ها حاصل نخواهد شد.

در حقیقت پژوهش موتور محرک پیشرفت و توسعه پایدار هرکشوری است و فراتر از این گزاره حتی باید گفت که اگر پژوهشی نشود، دانش بشری افزایش پیدا نکرده و دچار سکون و رکود می گردد.

بر این اساس معتقدم که تولید علم و انجام پژوهش بر اساس نیازهای علمی، نظری و عملیاتی در حوزه اجتماع یکی از مهم ترین بایسته‌ها و ضرورت‌های کشور عزیز ما به شمار می‌رود که طبعاً در این باره می‌بایست در وهله نخست زمینه‌ها و بسترهای لازم برای فعالیت‌های پژوهشی فراهم شده و در مرتبه بعدی از پژوهش و پژوهشگران به معنای واقعی کلمه حمایت لازم به عمل آید.

گذشته از این موضوع، آن چه اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند این است که در نهایت ثمره و خروجی این پژوهش‌ها و تحقیقات و کارهای علمی بتواند گره‌گشای مشکلات و معضلات جامعه در عرصه‌ها و ابعاد مختلف باشد.

این نکته را از این جهت متذکر شدم که همه می‌دانیم گاهی کارهای علمی و پژوهش‌های خوبی هم در کشور در ابعاد و عرصه‌های گوناگون انجام می‌شود اما واقعیت آن است که در عرصه اجرا، آن طور که باید و شاید استفاده درستی از آن ها صورت نمی‌گیرد و گویا اصلاً معلوم هم نیست که کار برای کجا انجام شده و کدام نهاد موظف است که از این کار علمی و پژوهشی در عرصه اجرا استفاده نماید.

به نظر بنده، این دو بخش خیلی مهم است که ما بتوانیم حوزه نظر و عمل را با یکدیگر مرتبط سازیم و در عرصه پژوهش، کارهایی که به سرانجام می‌رسد بتواند سهمی از حل مسایل اجتماعی را برعهده بگیرد که البته این امر مستلزم آن است که نهادها و مسئولان از این پژوهش‌ها در عرصه اجرا به خوبی در مسیر حل و یا کاهش مشکلات و معضلات جامعه استفاده کنند.

در هر صورت هفته پژوهش را به همه محققین و پژوهشگران اعم از حوزویان و دانشگاهیان و دیگر فعالان این عرصه تبریک می‌گویم و امیدوارم که شاهد حل مشکلات و رفع نواقص در عرصه کارهای پژوهشی و زمینه‌سازی برای بهره گیری مطلوب از این فعالیت‌ها باشیم.

لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=13242