فرهنگ آمریکا بر مبنای سلاح و کشتار است / سیستم حکومت آمریکا دموکراسی نیست، بلکه الگارشی است

وقتی یک نظام قدرتمند به‌هم می‌ریزد، شاید ده‌‎ها سال طول بکشد [تا ازهم بپاشد]. این فرایندی است که از جنگ علیه ترور که سال 2001 بود در ایالات متحده شروع شد. یعنی آمریکا به یک جنگ جهانی بی‌پایان واردشد و تریلیون‌ها دلار برای این نبرد خرج می‌کند و پس از بیست سال، اقتصاد درونی‌اش درحال به‌هم‌ریختن است. می‌خواهم بگویم مشخصاً آمریکا طی روزهای آینده به‌هم نمی‌ریزد [و کامل از بین نمی‌رود]، اما سیری که بیست سال است در آمریکا می‌بینیم، در آینده نزدیک باعث فروپاشی جامعه آمریکا می‌شود.

سومین قسمت از برنامه تلویزیونی «مکث»، هشتم اردیبهشت ماه، با اجرای نادر طالب‌زاده و با حضور «دکتر سام مهدی ترابی»، محقق و نویسنده و با موضوع «بی‌ثباتی آمریکا» از شبکه سوم سیما پخش گردید. در این برنامه همچنین، مصاحبه‌های ضبط شده با «مارکوس ایوانز»، رهبر گروه جدایی‌طلب کالیفرنیا و «گوردن داف»، افسر سابق اطلاعاتی آمریکا پخش شدند.

در ابتدای برنامه کلیپی با موضوع روند بی‌ثباتی آمریکا پخش گردید. در این کلیپ، از «تبعیض ساختاری»، «لابی‌های اقتصادی»، «تفاوت‌های اجتماعی» و از همه مهم‌تر «نژادپرستی سیستماتیک» به‌عنوان مهم‌ترین عوامل بی‌ثباتی در ساختار سیاسی – اجتماعی آمریکا یاد شد:

دکتر سام مهدی ترابی که سابقه چندین سال زندگی در آمریکا را دارد، در ابتدای بحث خود به بی‌ثباتی حاکم بر آمریکا پرداخت و بیان داشت: «آمریکا از چند سال پیش در این وضعیت قرار گرفته است. انتخاب دونالد ترامپ یکی از نشانه‌های بی‌ثباتی و افول آمریکاست. جامعه ایران بر مبنای ولایت الهی تشکیل شده، اما در آمریکا ولایت سرمایه و رقابت وجود دارد.»

سپس قسمت اول مصاحبه با «گوردن داف» پخش شد. این افسر سابق اطلاعاتی آمریکا، در حالی که چندین سلاح سنگین و سبک را در مقابل دوربین آورد، به دلایل حمل سلاح توسط شهروندان آمریکایی پرداخت:

در ادامه برنامه، دکتر ترابی به استفاده مردم آمریکا از اسلحه اشاره کرد و گفت: «این مسئله در آمریکا یک فرهنگ است. فرهنگ آمریکا بر مبنای سلاح و کشتار است. بخشی از هویت اصیل آمریکایی مسلح‌بودن و کشتن افرادی است که می‌خواهند حق فردی را بگیرند. این جای تعجبی ندارد؛ این ذات آمریکاست.»

وی همچنین گفت: «آمریکا دموکراسی نیست، الیگارشی است. یعنی حکومت یک قشر بسیار کوچک سوپر میلیاردر. یک انسان آمریکایی در درونش متوجه است که هیچ قدرتی ندارد. اینکه کلینتون، یا ترامپ یا بایدن روی کار باشند، روی زندگی روزمره مردم تفاوتی ندارد، و لذا مردم آمریکا سعی می‌کنند حس عدم قدرت را جبران کنند.»

کلیپ دیگری با موضوع خشونت در آمریکا پخش شد. در این کلیپ به گروه‌های مسلح خصوصی و نوع فعالیت‌های آنان، پرداخته شده است:

کارشناس حاضر در برنامه پس از پخش کلیپ فوق، بیان داشت: «وقتی یک نظام قدرتمند به‌هم می‌ریزد، شاید ده‌‎ها سال طول بکشد [تا ازهم بپاشد]. این فرایندی است که از جنگ علیه ترور که سال 2001 بود در ایالات متحده شروع شد. یعنی آمریکا به یک جنگ جهانی بی‌پایان واردشد و تریلیون‌ها دلار برای این نبرد خرج می‌کند و پس از بیست سال، اقتصاد درونی‌اش درحال به‌هم‌ریختن است. می‌خواهم بگویم مشخصاً آمریکا طی روزهای آینده به‌هم نمی‌ریزد [و کامل از بین نمی‌رود]، اما سیری که بیست سال است در آمریکا می‌بینیم، در آینده نزدیک باعث فروپاشی جامعه آمریکا می‌شود.»

گوردن داف، در بخش دیگری از مصاحبه‌اش به این نکته اشاره کرد که آمریکا هرگز یک جمهوری نبوده است. او به فرایند انتخاب رئیس‌جمهور در آمریکا و فعالیت نمایندگان کنگره و عدم نقش‌آفرینی مردم در روند سیاسی این کشور انتقاد کرد:

دکتر ترابی ضمن اشاره به فریب‌دادن افکار عمومی جهان و نخبگان جهانی در خصوص واقعیت‌های موجود در آمریکا، تصریح کرد: «واقعیت آمریکا این است که یک فرایند سیاسی دارد که هیچ ارتباطی با نیازهای جمعیت آمریکا ندارد. یعنی کسی که می‌خواهد سناتور، نماینده یا رئیس‌جمهور شود با درد مردم کاری ندارد. او در یک جایگاهی قرار گرفته تا منافع الیگارش‌ها و مالکانی که همه چیز را در دست دارند، حفظ کند. اگر هم کارش را خوب انجام دهد، مثل اوباما، پس از بازنشستگی قراردادی به مبلغ 60 میلیون دلار برای نوشتن خاطراتش به او می‌دهند! بسیاری از مقامات آمریکایی اینطور هستند. چطور می‌شود ثروت شخصی بیل کلینتون و خانم هیلاری کلینتون، 250 میلیون دلار باشد؟ البته ثروتمندانی مثل «جف بزوس» و «بیل گیتس» که ثروتشان به بیش از 100 میلیارد دلار می‌رسد، اگر احساس کنند منافعشان حفظ می‌شود، حاضر هستند میلیاردها دلار از ثروتشان را هزینه کنند.»

پس از مطرح‌شدن مطالبی در خصوص افول آمریکا، نادر طالب‌زاده به این نکته اشاره کرد که سه خبرگزاری اعلام کرده‌اند: «یک سومِ مردم کالیفرنیا خواهان جدایی هستند»، و سپس مصاحبه‌ با «مارکوس ایوانز»، رهبر گروه جدایی‌طلب کالیفرنیا پخش شد:

سپس دکتر ترابی با اشاره به خاص‌بودن ایالت کالیفرنیا، بیان داشت: «کالیفرنیا همیشه هویت جدایی برای خود داشته است. اگر مردم دنیا برای یک آینده جدید به آمریکا می‌رفتند، خود آمریکایی‌ها برای یک آینده جدید به کالیفرنیا می‌رفتند و لذا این ایالت یک حالت ویژه‌ای دارد. نکته مهم این است که ترامپ وقتی رئیس‌جمهور شد، دستور دولت فدرال داد تا قوانین جدیدی که در خصوص مهاجرت در دولت خودش وضع شده را تمام ایالت‌ها اجرا کنند. در همان سال (2016) دادستان کالیفرنیا دستور داد: کسی اجازه ندارد در این ایالت قوانین جدید فدرال را اجرا کند. اینکه یک مقام رسمی ایالت مقابل مقام رسمی فدرال بایستد، با حرکت یک شخص عادی متفاوت است. مقام‌های رسمی که توسط مردم کالیفرنیا انتخاب شده‌اند، مخالف دستورات دولت فدرال عمل می‌کنند؛ این خیلی مهم‌تر از یک توئیت و یک جنبش است.»

این محقق که سابق زندگی در آمریکا را دارد، در خصوص جدایی کالیفرنیا همچنین تصریح کرد: «اگر 10 یا 15 سال دیگر کالیفرنیا به مرحله جدایی و استقلال برسد، نباید تعجب کنیم؛ چراکه ساختار سیاسی آمریکا جواب‌گوی نیاز شهروندان نیست. وقتی ایالتی با 50 میلیون نفر جمعیت که پنجمین اقتصاد بزرگ است، احساس می‌کند حقوقش در آمریکا حفظ نمی‌شود، شاید روزی تصمیم به جدایی بگیرد. جالب است که اولین جمهوری که در یوگسلاوی جدا شد، اسلوونی بود که ثروتمندترین جمهوی بود.»

پیش از پایان برنامه بخش سوم مصاحبه با گوردن داف پخش شد. او به احتمال جدایی چند ایالت از آمریکا پرداخت:

دکتر ترابی در پایان برنامه به جمع‌بندی بحث پرداخت و گفت: «نباید توقع داشته باشیم که با فرایند سیاسی فعلی در آمریکا، اصلاحات مطلوبی شکل بگیرد. می‌بینیم که خیلی‌ها در مورد «برنی سندرز» هیجان‌زده هستند، اما قرار نیست این الیگارشی با یک انتخابات از بین برود. ما به عنوان یک ایرانی باید بدانیم که هدف خودمان [از برخورد] با آمریکا چیست. باید بدانیم از آمریکا چه می‌خواهیم. تکلیف آمریکا در برابر ایران مشخص است و آن استحاله یا فروپاشی است؛ ما نیز باید بعد از 40 سال در نظام به یک اجماع در بین نخبگان و مسئولین برسیم که هدفمان چیست. مشکل ما در طی این 40 سال این بوده که نخبگان و مسئولان ما به اجماع نرسیده بودند که قرار است در برابر آمریکا چه کنند. الان فرصتی است تا به این اجماع برسیم و هرکسی برای خودش در مقابل آمریکا سیاست‌گذاری نکند؛ بلکه همه بر مبنای یک هدف، راهبرد و استراتژی کلان در مقابل آمریکا عمل کنند.»

لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=839