دکتر روزبهانی در چهارمین گعده نویسندگان فکرت مطرح کرد؛

لوازم آغازین در روزنامه‌نگاری علوم انسانی

به همت مجموعه «فکرت» و «مؤسسه شناخت» و در راستای تبادل‌نظر با هدف ارتقای مهارت‌های یادداشت‌نویسی تحقیقی و اندیشه‌ای، چهارمین گعده نویسندگان حوزوی و دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش «فکرت»، دکتر محمدعلی روزبهانی، عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، در چهارمین گعده مهادرتی تحلیلی نویسندگان باشگاه فکرت در مؤسسه شناخت برگزار شد، با انتقاد از اینکه جریان انقلابی به‌خصوص فعالان رسانه‌ای آن هنوز نتوانسته‌اند به‌شکل جدی و حرفه‌ای به مقوله علوم انسانی ورود پیدا کنند، اظهار داشت: باید اعتراف کنیم که در این زمینه ضعیف هستیم و طبعاً بر این اساس در زمینه روزنامه نگاری علوم انسانی، دچار ضعف‌های مشهودی می‌باشیم که باید برای رفع آنها فکری کنیم.

وی افزود: ما در جبهه انقلابی، معدود افرادی را داریم که به‌شکل انفرادی و بر اساس تلاش خودشان در عرصه علوم انسانی به‌قول معروف استخوانی ترکانده‌اند و صاحب رأی و نظر هستند اما همین‌ها هم عمدتاً چندان وارد بحث ژورنالیسم اندیشه‌ای نشده‌اند یا دغدغه جدی ندارند.

این مدرس و پژوهشگر علوم اجتماعی همچنین گفت: قبل از هر چیز باید بدانیم که فعالیت در عرصه روزنامه‌نگاری علوم انسانی، زندگی در شرایط سخت است و باید برای این شرایط سخت زمینه لازم در خودمان را آماده کنیم.

وی بیان داشت: توصیه بنده این است که دوستانی که در این عرصه علاقه‌مند به فعالیت هستند، قبل از هر چیز به‌طور جدی اهل مطالعه باشند و مقالات و پژوهش‌های علوم انسانی را بخوانند تا با لحن و نوع نگاه دیگران آشنا شوند و این مطالعه باید حداقل سه ساعت در روز آن هم به‌شکل مستمر و هدفمند باشد.

روزبهانی ادامه‌داد: به‌شدت نیازمند تقویت سواد علوم انسانی هستیم و اینکه افرادی قوی و حرفه‌ای در عرصه روزنامه‌نگاری علوم انسانی تربیت و معرفی کنیم، چه آنکه در کشوری که داعیه تمدن‌سازی دارد باید با زبان علوم انسانی به گفت‌وگو پرداخت و به نیازها و سؤالات روز پاسخ گفت.

وی خاطرنشان کرد: واقعیت آن است که رویکرد اصلی علوم انسانیِ فعلی، اومانیستی است و متون غالباً سکولاری می‌خوانیم و در این شرایط باید روزنامه‌نگار علوم انسانی با دغدغه انقلابی وارد عمل شده و پیش از هر چیز درد جامعه‌اش را داشته‌باشد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: البته در کنار سه ساعت مطالعه عمیق و مستمر که بیان شد، بایستی حداقل روزی نیم ساعت خبرخوانی در فضای مجازی هم داشته باشیم تا معاصرت خودمان را از دست ندهیم.

وی بر لزوم تقویت مبانی دینی و انقلابی در افراد علاقه‌مند به فعالیت در این عرصه تأکید کرد و افزود: یکی دیگر از پیشنهادهایم مطالعه آثار بزرگانی چون امام‌خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب، شهید مطهری، مرحوم علامه جعفری، شهید آوینی و… است و دیگر هم اینکه در کنار مطالعه کتب تخصصی علوم انسانی از اهمیت ادبیات و انس با منابع مهم در این عرصه غافل نشویم.

گفتنی است، در ادامه این جلسه، برخی از نویسندگان حوزوی و دانشگاهی به خوانش یادداشت‌های خود پرداخته و از سوی دکتر روزبهانی نیز برخی نکات مهم در همین زمینه مطرح شد.

لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=14501