به قلم داوود طالقانی و توسط نشر معارف منتشر شد؛

معرفی کتاب «سلبریتی ایرانی»

کتاب حاضر در پی پاسخ به این پرسش است که فرهنگ شهرت در ایران چه مختصاتی دارد و سلبریتی در ایران کیست و چگونه می‌توان مواجهه‌ای راستین با او داشت.

«فکرت،‌رسانه اندیشه و آگاهی»؛‌ کتاب «سلبریتی ایرانی» نخستین کتابی است که درباره وضعیت فرهنگ شهرت در ایران و سلبریتی‌های ایرانی منتشر شده است. پیش از این، آثار پژوهشی متنوعی پیرامون شهرت و سلبریتی‌های جهانی در ایران ترجمه شده بود، اما غالب این آثار نسبت به وضعیت شهرت در آمریکای شمالی و اروپای غربی نوشته شده بودند. کتاب حاضر در پی پاسخ به این پرسش است که فرهنگ شهرت در ایران چه مختصاتی دارد و سلبریتی در ایران کیست و چگونه می‌توان مواجهه‌ای راستین با او داشت. به همین منظور در این کتاب تلاش شده است با رفت و برگشت میان ادبیات علمی فرهنگ شهرت و وضعیت کنونی، سلبریتی ایرانی شناخته و نقد شود.

کتاب حاضر مشتمل بر ۱۴ فصل است. در مقدمه، نگارنده تفاوت نگاه خود با سایر دیدگاه‌های ایجابی و سلبی درباره سلبریتی‌ها را بیان می‌کند. در فصل نخست کتاب، تاریخ فرهنگ شهرت در جهان مرور می‌شود و لحظات نخستین شهرت و فرهنگ پیرامون آن در ایران تبارشناسی می‌شود. در فصل دوم، کتاب به ادبیات نظری فرهنگ شهرت می‌پردازد و مفاهیم مهم و اساسی درباره سلبریتی‌ها توضیح داده می‌شود. فصل سوم درباره رسانه‌ای شدن فرهنگ، جامعه و سیاست است و در این فصل نسبت سلبریتی‌ها و رسانه‌های جدید به بحث گذاشته شده است. ”هویت“ مسئله فصل چهارم است و با استفاده از استعاره‌های ادبیات و رمان، کیستی و چیستی سلبریتی‌ها مورد مداقه قرار می‌گیرد. اینفلوئنسرها در فصل پنجم کتاب به بحث گذاشته می‌شوند و سازوکار کسب درآمد و اثرگذاری‌شان مورد نقادی قرار می‌گیرد. همچنین سبک زندگی که از موضوعات جنجالی بلاگرها و سلبریتی‌هاست در فصل ششم توضیح داده می‌شود. سلبریتی ایرانی در فصل هفتم به سراغ سیاست می‌رود و از زوایای متعددی نسبت و رابطه سیاست‌مداران و سلبریتی‌ها را واکاوی می‌کند. اقتصاد سلبریتی‌های ایرانی و حواشی پیرامون این موضوع نیز در فصل هشتم کتاب است. سواد رسانه‌ای و کارآمدی‌ها و ناکارآمدی‌های آن برای مواجهه با سلبریتی‌ها در فصل نهم به بحث گذاشته می‌شود. در فصل دهم مرجعیت سلبریتی‌ها در عرصه‌های عملی و فکری نقد می‌شود. در فصل یازدهم جایگاه سازمان صداوسیما در ساختن و برجسته کردن سلبریتی‌ها مورد نقادی قرار می‌گیرد. در فصل دوازدهم مسئله هواخواهی و هواداری سلبریتی‌ها توضیح داده شده است. در فصل سیزدهم، نیز راهکارها و بی‌راهه‌های سلبریتی ایرانی توضیح داده می‌شود. در نهایت نیز کتاب با پیشنهادهایی برای شناخت بیشتر وضعیت فرهنگ شهرت در ایران به پایان می‌رسد.

کتاب سلبریتی ایرانی به قلم داوود طالقانی در ۱۴۴ صفحه توسط نشر معارف به چاپ رسیده است.

لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=9623