به قلم دکتر عبدالهی منتشر شد؛

معرفی کتاب «عاشورایی برای عاشورا»

این کتاب، جدیدترین اثر در آسیب‌شناسی سبک‌های عزاداری و آسیب‌های وارد شده در سبک عزاداری است که توانسته برترین مدل عزاداری مطلوب را برای مخاطبین و نخبگان پیشنهاد کند.

«فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی»؛ این کتاب، جدیدترین اثر در آسیب‌شناسی سبک‌های عزاداری و آسیب‌های وارد شده در سبک عزاداری است که توانسته برترین مدل عزاداری مطلوب را برای مخاطبین و نخبگان پیشنهاد کند. این کتاب منشوری لازم برای خطبا و مداحان و هیئت گردانندگان و به ویژه مسئولین فرهنگی است.

این کتاب در چهار بخش به معنی‌شناسی عزاداری، آسیب‌ها و دلایل شکل‌گیری، راه برون‌رفت و ارائه مدل عزاداری مطلوب پرداخته است. کتاب مذکور در شهریور ماه 1400 در دانشگاه قرآن و کریم مورد نقد و بررسی قرار گرفت و چاپ جدید آن با ویراست جدید در حال انتشار است.

در مقدمه این کتاب آمده است:

بي‌شك حماسه حسيني و قيام حضرت سيد‌الشهداء حسين بن علي(ع) با ظرفيت‌ترين بستر تبليغ و پيام‌رساني دين است. آن حضرت در جاي‌جاي مختلف و در بيان اهداف حركت خويش اشاراتي به وضع موجود جامعه داشته و از نابساماني‌هاي فكري و انحرافات عقيدتي و عدم تشخيص صحيح حق و باطل و گمراهي اهل زمانه و فتنه‌هاي فتنه‌گران و دو رويي منافقان خبر داده است بنابراين اساس و محور حركت خود را احياء سنت و سيره پدر و جد بزرگوارش قرار داده  و براي امر به معروف و نهي از منكر بزرگترين هجرت و جهاد دنيا را كه بتواند مبداء يك تاريخ فكري باشد و دو جريان ماندگار تاريخ بشريت يعني جريان حق و باطل را به نمايش بگذارد و شاخص‌هاي دقيق شناخت حق را از باطل كه به نحو شديدي از سوي مخالفان و دغل بازان براي خيلي از مردم شبهه‌ناك شده بود روشن نمايد. قال امیرالمؤمنین: «… فَاعْلَمْ أَنَّ أَفْضَلَ عبادالله عندالله إِمَامٍ عَادِلٍ هَدْيُ وَ هَدى، فَأَقَامَ سُنَّةً مَعْلُومَةُ، وَ أَمَاتَ بِدْعَةً مَجْهُولَةً وَ… » و بنا به فرموده حضرت علي(ع) كه مي‌فرمايند: «بهترين بندگان نزد خداوند پيشوايي دادگر و هدايت‌شده و راهبر است كه سنت‌هاي معلوم را برپا سازد و بدعت‌هاي مجهول را بميراند»[1]،  آن حضرت نيز در راستاي احياء اسلام ناب و ميراندن اسلام ساختگي بني اميه قيام كرد.

ولي پر واضح است كه دشمنان حق هيچ‌گاه از دشمني خود دست برنداشته و همواره در قالب شگردها و دسيسه‌هاي مختلف در مسير انحراف اين حركت عميق فكري و اعتقادي فعاليت كرده‌اند. در شرايط كنوني كه دشمنان اسلام و معارف اهل بيت به خوبي از نقش عاشورا در تعالي ارزش‌هاي اخلاقي بين عوام و بویژه جوانان آگاهند و در ناتوي فرهنگي خود، نوك تيرهاي خود را به سمت باورهاي عميق فطري مردم نشانه رفته‌اند، سعي مي‌كنند با ترويج خرافه و غلو و افراط‌گرايي و ايجاد اجتماعات صرفاً صوري و تهيه و تكثير محصولات تبليغاتي و چشم ربا، از قبيل تمثال‌ها و شمايل منسوب به اهل بيت: حركت‌هاي عظيم ارادتمندان به اهل بيت را از جايگاه معرفتي خويش تنزل داده و به سمت و سوي بي‌محتوا نمودن سوق دهند. اينجاست كه بر همه دوستداران معارف دين لازم است که با آگاهي و معرفت و بصيرت كامل پا در ركاب قافله امام حسين(ع) قرار داده و اعماق جان و دل خويش را از اقيانوس بي‌انتهاي انسان ساز آن حضرت سيراب نمايند.

مي‌شود گفت غالب اين تحريف‌ها و آسيب‌ها كه به عرصه عزاداري وارد مي‌شود، نشأت گرفته از مباني فكري و بن‌مایه‌های اعتقادي است كه در دستور كار دشمنان دين قرار گرفته و از راه‌هاي مختلف برای مبارزه با اين واقع بزرگ و به فراموشي سپردن آن به پا خاسته‌اند چرا كه آنچه در عمل و كاركردها، ديده مي‌شود حكايت‌گر پشتوانه و مباني فكري خاص خود است.

دشمنان كه در چهره‌هاي مختلف عرض اندام كرده‌اند مؤلفه‌هاي مهمي هم‌چون محتوي، ساختار، مجري و مبلّغان را مورد هجمه قرار داده و با تبليغات بسيار جذّاب در صدد خشكاندن ريشه اين حادثه تاريخي از راه القای شبهه، تحريف و بي‌خاصيت نشان دادن عزاداري به ويژه در عزاي سيد‌الشهداء(ع) برآمده‌اند.

اين نوشتار سعي دارد تا با هدف آسيب‌شناسي مجالس عزاداري، آفت‌ها و آسيب‌هاي فعلي عزاداري را مورد بررسي قرار دهد و در همين راستا به بررسي علل و انگيزه‌هاي مختلف ورود اين‌گونه آفت‌ها در مجالس عزاداري و ارائه راهكارها و پيشنهادات عملي بپردازد. این کتاب، اثر برگزیده کنگره ملی عاشوراپژوهی است و به قلم دکتر محمد اسماعیل عبداللهی و توسط انتشارات هاتف منتشر شده است.

* محمد کرمی‌‌نیا، محقق و دانشجوی دکتری کلام امامیه

____________________________________

پی‌نوشت:

  1. نهج‌البلاغۀ، ج2، ص69، خطبه 164؛ بحارالأنوار، ج31، ص489، ح9؛ میزان الحکمۀ، ج3، ص2435، کلمه أفضل الناس وج4، ص3442 الهدایۀ العامۀ.
لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=10507