به قلم دکتر عبدالهی منتشر شد؛

معرفی کتاب «عاشورایی برای عاشورا»

این کتاب، جدیدترین اثر در آسیب‌شناسی سبک‌های عزاداری و آسیب‌های وارد شده در سبک عزاداری است که توانسته برترین مدل عزاداری مطلوب را برای مخاطبین و نخبگان پیشنهاد کند.

«فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی»؛ این کتاب، جدیدترین اثر در آسیب‌شناسی سبک‌های عزاداری و آسیب‌های وارد شده در سبک عزاداری است که توانسته برترین مدل عزاداری مطلوب را برای مخاطبین و نخبگان پیشنهاد کند. این کتاب منشوری لازم برای خطبا و مداحان و هیئت گردانندگان و به ویژه مسئولین فرهنگی است.

این کتاب در چهار بخش به معنی‌شناسی عزاداری، آسیب‌ها و دلایل شکل‌گیری، راه برون‌رفت و ارائه مدل عزاداری مطلوب پرداخته است. کتاب مذکور در شهریور ماه ۱۴۰۰ در دانشگاه قرآن و کریم مورد نقد و بررسی قرار گرفت و چاپ جدید آن با ویراست جدید در حال انتشار است.

در مقدمه این کتاب آمده است:

بی‌شک حماسه حسینی و قیام حضرت سید‌الشهداء حسین بن علی(ع) با ظرفیت‌ترین بستر تبلیغ و پیام‌رسانی دین است. آن حضرت در جای‌جای مختلف و در بیان اهداف حرکت خویش اشاراتی به وضع موجود جامعه داشته و از نابسامانی‌های فکری و انحرافات عقیدتی و عدم تشخیص صحیح حق و باطل و گمراهی اهل زمانه و فتنه‌های فتنه‌گران و دو رویی منافقان خبر داده است بنابراین اساس و محور حرکت خود را احیاء سنت و سیره پدر و جد بزرگوارش قرار داده  و برای امر به معروف و نهی از منکر بزرگترین هجرت و جهاد دنیا را که بتواند مبداء یک تاریخ فکری باشد و دو جریان ماندگار تاریخ بشریت یعنی جریان حق و باطل را به نمایش بگذارد و شاخص‌های دقیق شناخت حق را از باطل که به نحو شدیدی از سوی مخالفان و دغل بازان برای خیلی از مردم شبهه‌ناک شده بود روشن نماید. قال امیرالمؤمنین: «… فَاعْلَمْ أَنَّ أَفْضَلَ عبادالله عندالله إِمَامٍ عَادِلٍ هَدْیُ وَ هَدى، فَأَقَامَ سُنَّهً مَعْلُومَهُ، وَ أَمَاتَ بِدْعَهً مَجْهُولَهً وَ… » و بنا به فرموده حضرت علی(ع) که می‌فرمایند: «بهترین بندگان نزد خداوند پیشوایی دادگر و هدایت‌شده و راهبر است که سنت‌های معلوم را برپا سازد و بدعت‌های مجهول را بمیراند»[۱]،  آن حضرت نیز در راستای احیاء اسلام ناب و میراندن اسلام ساختگی بنی امیه قیام کرد.

ولی پر واضح است که دشمنان حق هیچ‌گاه از دشمنی خود دست برنداشته و همواره در قالب شگردها و دسیسه‌های مختلف در مسیر انحراف این حرکت عمیق فکری و اعتقادی فعالیت کرده‌اند. در شرایط کنونی که دشمنان اسلام و معارف اهل بیت به خوبی از نقش عاشورا در تعالی ارزش‌های اخلاقی بین عوام و بویژه جوانان آگاهند و در ناتوی فرهنگی خود، نوک تیرهای خود را به سمت باورهای عمیق فطری مردم نشانه رفته‌اند، سعی می‌کنند با ترویج خرافه و غلو و افراط‌گرایی و ایجاد اجتماعات صرفاً صوری و تهیه و تکثیر محصولات تبلیغاتی و چشم ربا، از قبیل تمثال‌ها و شمایل منسوب به اهل بیت: حرکت‌های عظیم ارادتمندان به اهل بیت را از جایگاه معرفتی خویش تنزل داده و به سمت و سوی بی‌محتوا نمودن سوق دهند. اینجاست که بر همه دوستداران معارف دین لازم است که با آگاهی و معرفت و بصیرت کامل پا در رکاب قافله امام حسین(ع) قرار داده و اعماق جان و دل خویش را از اقیانوس بی‌انتهای انسان ساز آن حضرت سیراب نمایند.

می‌شود گفت غالب این تحریف‌ها و آسیب‌ها که به عرصه عزاداری وارد می‌شود، نشأت گرفته از مبانی فکری و بن‌مایه‌های اعتقادی است که در دستور کار دشمنان دین قرار گرفته و از راه‌های مختلف برای مبارزه با این واقع بزرگ و به فراموشی سپردن آن به پا خاسته‌اند چرا که آنچه در عمل و کارکردها، دیده می‌شود حکایت‌گر پشتوانه و مبانی فکری خاص خود است.

دشمنان که در چهره‌های مختلف عرض اندام کرده‌اند مؤلفه‌های مهمی هم‌چون محتوی، ساختار، مجری و مبلّغان را مورد هجمه قرار داده و با تبلیغات بسیار جذّاب در صدد خشکاندن ریشه این حادثه تاریخی از راه القای شبهه، تحریف و بی‌خاصیت نشان دادن عزاداری به ویژه در عزای سید‌الشهداء(ع) برآمده‌اند.

این نوشتار سعی دارد تا با هدف آسیب‌شناسی مجالس عزاداری، آفت‌ها و آسیب‌های فعلی عزاداری را مورد بررسی قرار دهد و در همین راستا به بررسی علل و انگیزه‌های مختلف ورود این‌گونه آفت‌ها در مجالس عزاداری و ارائه راهکارها و پیشنهادات عملی بپردازد. این کتاب، اثر برگزیده کنگره ملی عاشوراپژوهی است و به قلم دکتر محمد اسماعیل عبداللهی و توسط انتشارات هاتف منتشر شده است.

* محمد کرمی‌‌نیا، محقق و دانشجوی دکتری کلام امامیه

____________________________________

پی‌نوشت:

  1. نهج‌البلاغۀ، ج۲، ص۶۹، خطبه ۱۶۴؛ بحارالأنوار، ج۳۱، ص۴۸۹، ح۹؛ میزان الحکمۀ، ج۳، ص۲۴۳۵، کلمه أفضل الناس وج۴، ص۳۴۴۲ الهدایۀ العامۀ.
لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=10507