نقد «علفزار» در قم

فیلم سینمایی «علفزار» به کارگردانی کاظم دانشی، به همت مؤسسه شناخت و مجموعه فکرت در قم نقد و بررسی شد.

به گزارش «فکرت»، دکتر زهرا راد، منتقد و پژوهشگر سینما در نشست نقد فیلم سینمایی «علفزار» که در مجموعه اندیشه‌ای فکرت برگزار شد، اظهار داشت: این فیلم را می‌توان در زمره فیلم‌های نسبتاً خوب اجتماعی سینمای ایران برشمرد که بیشتر قصد طرح مساله را داشته است، با این حال باید توجه داشت که متأسفانه ژانر اجتماعی در سینمای ایران دچار یک بیماری مزمن و فراگیر شده به‌نحوی که مثلاً در یک فیلم تلخ و سیاه با موضوع اجتماعی می‌خواهند با یک صحنه جزئی یا طرح یک دیالوگ، تاریکی را تبدیل به روشنی کنند و حال آنکه مخاطب پیام دیگری را دریافت می‌کند.

وی افزود: به عقیده بنده، جدای از زمینه سیاه یا سفید فیلم‌ها در این بخش باید به‌شکل عمیق‌تر و گسترده‌تر به تحلیل این قبیل آثار پرداخت.

این کارشناس فرهنگی و رسانه‌ای همچنین گفت: ما باید بر اساس یک رویکرد و نگاه کلان و تحول گرایانه به‌دنبال ساخت آثاری با رویکرد تمدنی و کلان باشیم و به‌خصوص از جبهه انقلابی این انتظار می‌رود که در این راستا به‌خصوص با محوریت زن و خانواده آن هم با رویکرد بیانات و رهنمودهای امام و رهبری تمرکز کند، نه اینکه خودش را درگیر حواشی و مباحث خُرد نماید.

وی در خصوص فیلم علفزار نیز بیان داشت: از عنوان اثر می‌توان تا حدودی دریافت که ما علفزاری را مشاهده می‌کنیم که متأسفانه علف‌های هرز در آن روییده و در این بین سیستم نیز دچار مشکلات و فساد است که دچار تزلزل است، کما اینکه به‌عنوان مثال شهردار در این فیلم به‌عنوان پدر یک خانواده و مهمتر از آن یک مسئول، نماینده حاکمیت متزلزل است که به هر قیمت ولو به‌زور می‌خواهد دیگران تحت انقیاد او قرار بگیرند.

راد همچنین افزود: در این فیلم شخصیت قهرمان، همان فرد بازپرس با بازی خوب و درخشان پژمان جمشیدی است که با وجود برخی فشارها و مشکلات، پا روی منافع فردی خود می‌گذارد و در نهایت به‌دنبال تحقق عدالت است.

وی ابراز داشت: از سویی اینکه بخشی مهمی از لوکیشن و موقعیت فیلم در دادگاه می‌گذرد، نشان‌می‌دهد که فیلمساز هدفمند به‌دنبال این بوده که اتفاقات و تلخی را در اینجا به‌عنوان یکی از نمادهای حاکمیتی روایت کند.

مدرس و پژوهشگر سینما گفت: همچنین به نظر می‌رسد که در این قبیل آثار، فیلمسازان خواسته یا ناخواسته به‌دنبال عادی‌سازی موضوع خیانت و برخی روابط غیراخلاقی هستند و اینکه زنان آزادند که هر نوع رفتاری داشته‌باشند ولو اینکه در نهایت متأسفانه حتی به آن‌ها تجاوز شود؛ اما انتظار این است که از حق آنها در نظام قضائی دفاع شود، ضمن آنکه در این سال‌ها به سمتی رفته‌ایم که به بهانه طرح موضوعات اجتماعی، همیشه پای یک زن در میان است.

لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=14498