در گفتگوی فکرت با دکتر عیسی‌زاده تبیین شد؛

نقش اربعین حسینی در نهادینه شدن سبک زندگی اسلامی

در پاسداشت اربعین حسینی به ویژه در حرکت عظیم پیاده روی میلیون‌ها انسان عاشق، بسیاری از ارزش های الهی تجلی می‌‌کند که اگر در پایداری آن ارزش‌‌ها همت لازم صورت گیرد، تحولی چشم‌‌گیر در نهادینه شدن آن ارزش‌‌ها در سبک زندگی مشاهده خواهد شد.

سبک زندگی هر جامعه‌ای، نمای ظاهر و آشکار هویت اصلی آن جامعه است و آن جامعه زمانی می تواند ثمرات ایدئولوژی و جهان‌بینی خود را به نمایش بگذارد که سبک زندگی او متناسب با باورها و ارزش‌هایش شکل گرفته باشد. سبک زندگی در جوامع اسلامی به علت هجمه فرهنگی دشمنان و ضعف باورهای دینی مسلمانان از فرهنگ بیگانگان تاثیر پذیرفته و می‌‌رود تا هویت اسلامی خود را از دست بدهد و متأسفانه نتوانسته است میان باورهای دینی و سبک زندگی خود در حوزه‌های گوناگون فردی و اجتماعی، ارتباطی عمیق و تنگاتنگ ایجاد کند و از داشتن سبک زندگی اسلامی به معنای واقعی محروم مانده و نتوانسته است از میوه‌های ارزشمند عقاید و باورهای دینی خویش در عرصه رفتار و سبک زندگی بهره‌‌مند گردد.

مقام معظم رهبری با درک صحیح از این وضعیت نگران‌‌کننده جامعه، فرمودند: باید آسیب‌شناسی شود که چرا ما در این حوزه (سبک زندگی اسلامی) که بخش حقیقی و اصلی تمدن است پیشرفت نکردیم. ایشان برای اصلاح جامعه از آسیب‌های یاد شده و دستیابی به زندگی بر اساس سبک اسلامی فرمودند: هدایت قرآن را باید در زندگی خود حاکم کرد، ما به حمدلله هم قرآن را داریم و هم اهل بیت(ع) را داریم «انی تارک فیکم الثقلین» باید از این‌‌ها استفاده کنیم و جامعه را بر اساس این ها شکل دهیم. یکی از راهکارهای نهادینه کردن و سوق دادن سبک زندگی به سوی آموزه های دینی، استفاده کردن از فرصت بسیار مغتنم و نورانی اربعین حسینی است که هرسال در اختیار امت اسلامی قرار می‌‌گیرد؛ زیرا در ایام برگزاری اربعین حسینی، بسیاری از ارزش‌‌های الهی بوسیله میلیون‌‌ها مسلمان به اجرا در می‌‌آید که اگر برای نهادینه کردن و پایدار نمودن این ارزش‌‌ها در دیگر ایام سال برنامه‌‌ریزی دقیق صورت گیرد، می‌‌توان شاهد خنثی‌‌شدن توطئه فرهنگی دشمنان و تحول عظیمی در اسلامی شدن سبک زندگی مسلمانان بود. در همین راستا «فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی» با حجت‌الاسلام دکتر عیسی عیسی‌زاده، استادیار و عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و رئیس میز توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی به گفتگو پرداخته است.

* جناب استاد به عنوان نخستین سؤال بفرمایید که فلسفه بزرگداشت اربعین چیست؟

بأسمه تعالی، با سلام و ادب خدمت خوانندگان فهیم و بزرگوار رسانه فکرت؛ پیرامون فلسفه اهمیت بزرگداشت اربعین حسینی، شیخ مفید، شیخ طوسى و علامه حلّى(قدس سره) نوشتند: «روز بیستم صفر روزى است که حرم امام حسین(علیه السلام) از شام به سوى مدینه بازگشتند، همچنین در این روز، جابر بن عبدالله انصارى، صحابى رسول خدا(صلى الله علیه وآله) براى زیارت امام حسین(علیه‌السلام) از مدینه به کربلا آمد و او اولین کسى بود که قبر امام حسین(علیه السلام) را زیارت کرد».

* آیا در متون روایی معتبر اسلامی، دلایلی برای پیاده‌‌روی اربعین حسینی یافت می‌‌شود؟

در منابع حدیثی امامیه روایات فراوانی وجود دارد که زیارت امام حسین(علیه‌السلام) با پای پیاده را تأیید و بدان ترغیب نموده است. بر اساس دسته‌ای از روایات، هر قدمی که در مسیر زیارت امام حسین(علیه السلام) برداشته می‌‌شود، دارای اجر و پاداش است. عنوان «قدم برداشتن» نیز مصداق واضحی برای سفر پیاده است. امام صادق(علیه السلام) فرمود: «عنِ الْحَارِثِ بْنِ الْمُغِیرَهِ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: إِنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَلَائِکَهً مُوَکَّلِینَ بِقَبْرِ الْحُسَینِ ع فَإِذَا هَمَّ الرَّجُلُ بِزِیارَتِهِ أَعْطَاهُمْ ذُنُوبَهُ فَإِذَا خَطَا مَحَوْهَا ثُمَّ إِذَا خَطَا ضَاعَفُوا لَهُ حَسَنَاتِهِ فَمَا تَزَالُ حَسَنَاتُهُ تُضَاعَفُ حَتَّى تُوجِبَ لَهُ الْجَنَّهَ…  به راستى خداوند متعال فرشتگانى را بر مزار امام حسین(علیه السلام) گمارده است؛ پس هنگامی که کسی قصد زیارت امام حسین کند، خداوند گناهان او را به آن فرشتگان می‌‌دهد و چون آن فرد گام بر می‌‌دارد، فرشتگان گناهانش را پاک نمایند و چون دیگر بار گام بردارد، حسناتش را دو چندان کنند و پیوسته بر حسناتش بیفزایند تا بهشت بر او واجب گردد».

تعدادی دیگر از این روایات به طور صریح از این موضوع یاد نمودند. این روایات با عباراتی مانند: مَنْ أَتَى قَبْرَ الْحُسَینِ(علیه السلام) مَاشِیاً، به چشم می خورند. واژه «مَاشِیاً» صراحت در تاکید بر این امر دارد. ابو صامت می‌‌گوید: از امام صادق(علیه السلام) شندیم که فرمود: «عَنْ أَبِی الصَّامِتِ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِاللَّهِ ع وَ هُوَ یقُولُ‏ مَنْ أَتَى قَبْرَ الْحُسَینِ (علیه السلام) مَاشِیاً کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَهٍ أَلْفَ حَسَنَهٍ وَ مَحَا عَنْهُ أَلْفَ سَیئَهٍ وَ رَفَعَ لَهُ أَلْفَ دَرَجَهٍ… کسی که با پای پیاده به زیارت امام حسین(علیه السلام برود)، خداوند در ازای هر قدمی که بر می‌‌دارد، هزار ثواب برای او می‌‌نویسد و هزار گناه از او محو می‌‌کند و هزار درجه به او می‌‌دهد.»

مجموع این روایات مستند قابل قبولی برای جنبه شرعی زیارت امام حسین(علیه السلام) با پای پیاده در ایامی مانند اربعین حسینی است. همچنین جنبه‌های دیگری از جمله احیای امر اهل‌بیت(علیهم السلام) و… نیز می‌‌تواند در جنبه شرعی این پیاده روی دخیل باشد؛ زیرا زیارت امام حسین(علیه السلام) با پای پیاده، مصداق بارز احیاء امر اهل‌‌بیت (علیهم السلام) است که در احادیث ائمه(علیهم السلام) بر آن تاکید شده است.

آنچه از سخن امام صادق(علیه السلام) قابل برداشت است آنکه «احیاء امر» اهل بیت علیهم‌السلام به طور مطلق و با هر شکلی، مطلوب است. بنابراین؛ هر عملی را که در راستای زنده نگه داشتن نام و یاد اهل بیت(علیهم السلام) و ترویج معارف آن‌‌ها باشد، مورد پسند است.

بدون تردید امروزه زیارت سالار شهیدان با پای پیاده در ایامی چون اربعین حسینی، با آن همه شور و شوق وصف ناشدنی که در آن مشاهده می شود، شکوهمند‌ترین شکل ممکن برای زنده نگه داشتن راه و رسم امام حسین(علیه السلام) است. به جرأت می‌‌توان ادعا نمود، کمتر مراسمات مذهبی پیدا می‌‌شود که بتواند پیام عاشورا را با این شکوه و قداست به گوش جهانیان برساند. بنابراین؛ اگر هیچ دلیل دیگر بر جواز پیاده روی زیارت امام حسین (علیه‌السلام) نباشد، تنها مطلب گفته شده، به نوبه خود دلیل کافی بر مشروعیت این امر به شمار می رود.

* اگر ممکن است آثار و برکات اربعین حسینی را در چند گام به صورت خلاصه بیان نمایید؟

در پاسداشت اربعین حسینی به ویژه در حرکت عظیم پیاده روی میلیون‌ها انسان عاشق، بسیاری از ارزش های الهی تجلی می‌‌کند که اگر در پایداری آن ارزش‌‌ها همت لازم صورت گیرد، تحولی چشم‌‌گیر در نهادینه شدن آن ارزش‌‌ها در سبک زندگی مشاهده خواهد شد. حال بنده به نمونه‌‌هایی از این آثار و برکات اشاره‌‌ای خواهم داشت:

 • یاد خدا و توسل به اهل بیت (علیهم السلام)

از ویژگی‌های تأثیرگذار، یاد خدا و توسل به اهل بیت(علیهم‌السلام) در زائران و میزبانان در اربعین حسینی می‌‌باشد، با بررسی حال و هوای تک‌تک زائران می‌‌شود این اثر معنوی را در شیوه رفتار و گفتار آنان مشاهده کرد، این خصوصیت که باید گفت منشأ تمام فضایل و ارزش‌ها می‌‌باشد؛ اگر از حالت موقتی و مقطعی خارج شود و در دل میلیون‌‌ها زائر نهادینه شود، می‌‌تواند زمینه اسلامی شدن سبک زندگی و حاکم شدن بسیاری از ارزش‌‌ها در جامعه شود؛ زیرا جامعه‌‌ای که یاد خدا و تمسّک به اهل بیت(علیهم السلام) درآن طنین اندازشود، زمینه‌‌ای برای ارتکاب گناه نمی‌‌ماند؛ چرا که  به تعبیر قرآن انسان‌‌های با ایمان تلاش می‌‌کنند علاوه بر انجام  وظایف دینی، از هر کار لغوی که به روح معنوی آنان ضربه می‌‌زند پرهیز نمایند که در نتیجه چنین جامعه‌‌ای می تواند به قله های سعادت و خوشبختی دست پیدا کند و همچنین جامعه‌‌ای که یاد خدا در آن پایدار شود، قلوب آن‌‌ها به مقام اطمینان دست پیدا خواهد کرد و قلب مطمئن هرگز در مقابل  مشکلات، ناملایمات و حوادث روزگار سر تسلیم فرود نمی‌‌آورد و در برابر تمام دشمنان همانند کوه مقاومت می‌‌کند.

 • تقواپیشگی

یکی از عوامل پایدار نمودن سبک زندگی اسلامی، تقواپیشگی مردم در حوزه‌‌های فردی و اجتماعی می‌‌باشد، این ویژگی در اربعین حسینی آن‌‌چنان به اوج می‌‌رسد که کمتر زائرحسینی پیدا می‌‌شود که در حوزه فردی و اجتماعی از خود بی‌‌تقوایی نشان دهد. این خصلت زیبا و الهی همان‌‌گونه که در ایام اربعین حسینی(علیه السلام)، فضای معنوی عجیبی در جمع میلیون‌‌ها عاشق ایجاد می‌‌کند، اگر در جامعه ای پایدار گردد،آموزه های دینی در حوزه های مختلف زندگی حاکم می‌‌شود و از سوی دیگربرکات خداوند برآن امّت نازل می‌‌گردد و تمام توطئه‌‌های دشمنان اسلام نیز بر ملا می‌‌گردد.

 • صبر و بردباری

بردباری و استقامت در برابر مشکلات، کمبودها وحوادث تلخ یکی دیگر از ارزش‌‌های الهی است که بوسیله زائران در اربعین حسینی جلوه‌‌گری می‌‌کند و دیده نشده است که کسی از مشکلات پیش آمده، شِکوه نماید؛ زیرا عشق زیارت بارگاه ملکوتی ائمه(علیهم السلام) به ویژه سیدالشهدا(علیه السلام) مشکلات پیش رو را آن‌‌چنان در نگاه آنان کوچک می‌‌کند که گویا اصلاً مشکلی پیش نیامده است. این‌‌گونه نگاه و بردباری اگر در آنان عمیق و پایدار گردد، می‌‌تواند در نهادینه شدن سبک زندگی درجوامع اسلامی نقش تعیین کننده‌‌ای داشته باشد؛ زیرا پایدارشدن آموزه‌‌های دینی در زندگی نیاز جدی به صبر و استقامت دارد.

 • عفو و گذشت

عفو و گذشت از اشتباه دیگران، یکی از سفارش‌‌هایی است که هم در قرآن و هم در روایات اهل بیت(علیهم السلام) مورد تأکید فراوان بوده است. این خصوصیت آنچنان در میلیون‌ها عاشق اربعینی تجلّی پیدا می‌‌کند که کم‌‌تر کسی از آنها پیدا می‌‌شود که بخواهد در مقابل اشتباه دیگران در حقش انتقام بگیرد. این صفت زیبا اگر در آن‌‌ها پایدار گردد و در دیگر ایام عمرشان نیز اهل عفو و بخشش شوند و خطای دیگران را نسبت به خویش نادیده بگیرند و زمینه بسیاری ازمشکلات خانوادگی همچون کینه، دشمنی، طلاق و اختلافات ارثی و مشکلات اجتماعی مانند درگیری‌‌های فردی و قومی بر طرف می‌‌شود و روح مودّت و دوستی در زندگی‌‌ها حاکم می‌‌شود.

 • ایثار و فداکاری

ایثار و فداکاری به معنای مقدم داشتن دیگران بر خویشتن است؛ در عین نیازمندی به آن چیز مورد ایثارمی‌‌باشد. خداوند در این باره می‌‌فرماید: آن‌ها [مهاجران] را بر خودشان مقدم می‌‌دارند، هرچند خودشان بسیار نیازمند باشند. آیه مبارکه درباره ایثار انصار مدینه نسبت به مهاجران و کسانی که از مکه با پیامبر آمده بودند، نازل شده است که آنان اموال و خانه‌‌هایشان را در اختیار مهاجران قرار می‌‌دادند، با اینکه خود نیاز مبرم به آن داشتند. ایثار دارای مصادیق فراوانی است که مهم‌‌ترین آن این است که انسان جانش را در راه خدا تقدیم کند. همان‌‌گونه که سیدالشهدا(علیه السلام) و یاران باوفایش چنین کردند و مصداق دیگرش ایثار مال می‌‌باشد که میزبان‌‌های زائران اربعین حسینی با الگو گرفتن از اباعبدالله(علیه‌السلام) در هرسال لحظه شماری می‌‌کنند تا با فداکاری و ایثار مال به بهترین صورت از عاشقان اباعبدالله(علیه السلام) پذیرایی نمایند. آنان با تلاش فراوان در طول سال اموال حلالی را ذخیره می‌‌کنند تا در اربعین حسینی برای زائران سیدالشهدا(علیه السلام) هزینه کنند با اینکه خودشان نیاز به این اموال دارند تا برای زندگی خویش هزینه کنند؛ لکن عشق به اباعبدالله(علیه السلام) سبب می شود تا زائران را بر خویش ترجیح دهند. این روحیه ایثار که در ایام اربعین به بهترین وجه تجلّی پیدا می‌‌کند و اگر در جوامع اسلامی پایدار شود، سبک زندگی و حتی سرنوشت بسیاری از مسلمانان متحول می‌‌شود.

 • تکریم و احترام

یکی از ارزش‌‌های الهی که در اربعین حسینی در میان میلیون‌ها زائر اباعبدالله(علیه السلام) تجلی پیدا می‌‌کند، تکریم و احترام به همدیگر است. این ویژگی بسیار ارزشمند اگر در دیگر ایام سال در زندگی مسلمانان به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود، ریشه بسیاری از مشکلات روحی و روانی بر طرف می‌‌شود؛ اما متأسفانه در اثر ترویج بد اخلاقی‌‌ها، احترام بسیاری از افراد همچون پدران، مادران، بزرگ‌‌ترها، سالمندان و معلمان رعایت نمی‌‌شود که یکی از مهم‌‌ترین دلیل این امر پُر شدن مراکز نگهداری سالمندان از پدران و مادران پیری است که از سوی فرزندان مورد بی‌‌مهری قرار گرفتند و سر از آن مراکز در آوردند. با اینکه در قرآن و روایات سفارش‌‌های فراوانی در حفظ احترام والدین و سالمندان وارد شده است. و همچنین از سوی رسول خدا(صلی الله علیه وآله) به تکریم سالمندان سفارش شده است.

 • همدلی و همکاری

یکی از ارزش‌‌های قرآنی که در اربعین حسینی در میان زائران و میزبانان از ویژگی خاصی برخوردار است، همدلی و همکاری بین آن‌‌هاست. همان‌‌گونه که خداوند به این امر توصیه فرموده است. این ویژگی اگر در سبک زندگی مسلمانان نهادینه شود، گِره بسیاری از مشکلات فردی،خانوادگی و اجتماعی باز می‌‌گردد و خطرات بسیاری از بلاها از سر مسلمین دفع می‌‌گردد، همچنان‌‌که ملت شجاع عراق و سوریه با همکاری و همدلی همدیگر، خطر تسلط داعشی های خون‌‌خوار را از سَر کشورشان دفع کردند و مردم غیور ایران نیز با همکاری و همدلی خویش، چهل سال کشورشان را از خطرات استکبار جهانی حفظ نمودند. این روحیه ارزشمند همکاری اگر در حوزه خانوادگی و اقتصادی نیز درجوامع اسلامی نهادینه شود، می‌‌تواند منشأ بسیاری از پیشرفت‌‌های اقتصادی و رفع مشکلات خانوادگی و اجتماعی شود و کشورهای اسلامی را از وابستگی اقتصادی به بیگانگان نجات دهد.

 • وحدت و یکپارچگی

اتحاد میلیون‌‌ها مسلمان از فرقه‌‌ها و مذاهب گوناگون و حتی غیر مسلمان‌‌ها، یکی از چشم‌‌گیرترین ارزش‌های اربعین حسینی است که  توجه جهانیان را به خود جلب کرده و سال به سال بر عظمت و عزت مسلمانان به ویژه عاشقان و شیعیان اهل بیت(علیه السلام) می‌‌افزاید. این برکت حاصله همان وعده الهی است که خداوند در قرآن داده است (وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللهِ جمیعاً و لاتَفرَّقوا / وَ اَطیعوا اللهَ و رَسولَهُ و لا تَنازَعوا فَتفشَلوا و تَذهَبوا ریحَکم وَ اصبِرُوا اِنَّ اللهَ مَعَ الصابرینَ) و نمونه تحقق عینی این وعده الهی، پیروزی ملت عزیز ایران در مقابل رژیم طاغوت بود که یکی از مهم ترین دلیل آن وحدت آنان بوده است.

این نعمت اتحاد که در ایام اربعین درمیان مسلمانان به وجود می‌‌آید اگر برای حفظ و نهادینه کردن آن در دیگر ایام سال در میان مسلمانان تلاش شود به طور حتم سرنوشت مسلمانان متحول می‌‌شود و این همه مشکلات و فجایع، گریبان بیش از دو میلیارد مسلمان را نمی‌‌گیرد؛ زیرا منشأ اصلی این همه گرفتاری و برادر کشی‌‌ها چیزی جز تفرقه و دشمنی نیست که البته نقشه اصلی این توطئه ها از سوی دشمنان اسلام به ویژه استکبار جهانی است.

 • رعایت قانون

یکی از خصوصیات ارزشمندی که در مراسم باشکوه پیاده‌‌روی اربعین از سوی میلیون‌‌ها زائر و میزبان، توجه همه را به خودش جلب می‌‌کند؛ رعایت قوانین از سوی بسیاری از آن‌‌ها در حوزه‌‌های گوناگون فردی و اجتماعی است. این ویژگی که یکی از بخش‌‌های مهمی از سبک زندگی در هر جامعه ای  را در بر می‌‌گیرد، متأسفانه در جوامع اسلامی دچار آسیب جدی شده است که پیامد یک مورد آن هم‌‌چون عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و کشته شدن هزاران نفر در هر سال می‌‌باشد. بنابراین اگر این خصلت زیبای رعایت قانون، علاوه بر ایام اربعین در دیگر ایام سال پایدار و نهادینه شود دیگر شاهد این همه خسارت جانی و مالی در جوامع اسلامی نخواهیم بود.

 • مهمان‌نوازی

مهمان نوازی از ویژگی‌های بسیار زبانزد و معروفی است که در ایام پیاده روی زائران حسینی، از سوی مردمان خون گرم وبا کرامت کشور عراق در معرض دید جهانیان قرار می‌‌گیرد. آنان در انجام این‌‌کار آن‌‌قدر تلاش می‌‌کنند که چشم هر بیننده‌‌ای را به تعجب وا می‌‌دارد؛ زیرا بعضی از آنان بهترین آذوقه سال خویش را که خود مصرف نکردند، نگه داشتند تا با آن زائران اباعبدالله‌‌الحسین(علیه السلام) را پذیرایی کنند و این خدمت به زائر فقط در دادن خوراک نیست؛ بلکه حاضر می‌‌شوند تا پاهای خسته آنان را شسته و ماساژ دهند و لباس های عرق کرده زائر را بشویند و حمام را برای آن‌‌ها آماده کنند و جالب‌‌تر آن‌‌که میزبانان کاری به این ندارند که مهمان از چه فرقه و کشوری و دینی می‌‌باشد. همین که او زائر و عاشق سیدالشهدا(علیه السلام) است برای او عزیز است. براستی کجای عالم این‌‌گونه فداکاری و مهمان‌‌نوازی را به خود دیده است؟ آری این خصلت زیبا و بی‌‌نظیر آن‌‌چنان تأثیرگذار است که بدون هیچ اغراقی، زائری نیست که وقتی به وطنش بر می‌‌گردد از این صفت ارزشمند مهمان‌‌نوازی تعریف نکند و خاطره عجیبی را نقل نکند و همین اثرگذاری است که سبک زندگی بسیاری از زائران و افرادی که از این خصوصیات آگاهی پیدا می‌‌کنند را تغییر داده و هر سال شاهد هستیم که به تعداد میزبانان چه در عراق و چه در دیگر کشورها افزوده می‌‌شود و هرکسی که برایش امکان دارد حتی در یک روستای کوچکی که در مسیر زائران قرار می‌‌گیرد با تمام توان و دارایی‌‌های خویش از مهمانان اربعین پذیرای می‌‌کند. این صفت نورانی که یکی از ارزش‌های الهی و مورد توصیف خداوند و اهل بیت(علیهم السلام) می‌‌باشد، اگر در دیگر ایام سال در جوامع اسلامی نهادینه شود، شاهد تحول عظیمی در بین امت‌‌ها خواهیم شد و همین عمل زیبا می‌‌تواند ریشه بسیاری از مشکلات و کینه‌‌ها را از جامعه اسلامی دور کند و یک زندگی شیرین و هم زیستی با کرامتی را به ارمغان آورد و حتی زمینه اتحاد و همدلی را نیز فراهم سازد.

* در پایان اگر نکته‌‌ای باقی‌‌مانده است، بفرمایید.

از آن‌‌چه پیرامون اهمیت اربعین حسینی در نهادینه شدن سبک زندگی اسلامی بیان شد، می‌‌توان چند نکته را نتیجه گرفت که اینک به بیان آن‌‌ها خواهم پرداخت:

 • در احادیث، فقط استحباب زیارت اربعین درباره امام حسین(علیه السلام) وارد شده است و چنین سفارشى درباره هیچ یک از معصومان(علیهم السلام) پیش و پس از سیدالشهدا(علیه السلام)وجود ندارد. بنابراین از نظر تاریخى و حدیثى، هیچ پیشینه اى را نمى توان براى اربعین و اعمال مربوط به این روز تا پیش از حادثه عاشورا تصور کرد و این ویژگى و امتیاز، تنها از آنِ امام حسین(علیه السلام)است.
 • بدون تردید امروزه زیارت سالار شهیدان با پای پیاده در ایامی چون اربعین حسینی، با آن همه شور و شوق وصف ناشدنی که در آن مشاهده می‌‌شود، شکوهمند‌ترین شکل ممکن برای زنده نگه داشتن راه و رسم امام حسین(علیه السلام) است. به جرأت می‌‌توان ادعا نمود، کمتر مراسم مذهبی پیدا می‌‌شود که بتواند پیام عاشورا را با این شکوه و قداست به گوش جهانیان برساند.
 • سبک زندگی هر جامعه‌ای، نمای ظاهر و آشکار هویت اصلی آن جامعه است و آن جامعه زمانی می‌‌تواند ثمرات ایدئولوژی و جهان بینی خود را به نمایش بگذارد که سبک زندگی او متناسب با باورها و ارزش‌‌هایش شکل گرفته باشد و سبک زندگی در جوامع اسلامی به علت هجمه فرهنگی دشمنان و ضعف باورهای دینی مسلمانان از فرهنگ بیگانگان تاثیر پذیرفته و می‌‌رود تا هویت اسلامی خود را از دست بدهد.
 • با توجه به اینکه میلیون‌‌ها مسلمان زائر اعم از مهمان و میزبان در اربعین حسینی با نیت‌های خالصانه گام‌‌های ارزشمند و بی‌‌نظیری را در اجرایی نمودن آموزه های اسلامی بر می‌‌دارند، می‌‌توان گفت این فرصت طلایی می‌‌تواند نقش تأثیرگذاری در نهادینه شدن و اصلاح سبک زندگی اسلامی در جوامع اسلامی ایفا نماید.
 • در پاسداشت اربعین حسینی به‌‌ویژه در حرکت تمدن ساز پیاده‌‌روی میلیون‌‌ها انسان عاشق،بسیاری از ارزش‌‌های الهی هم‌‌چون: یاد خدا و توسل به اهل بیت(علیهم السلام)، تقوا پیشگی، صبر و بردباری، عفو و گذشت، ایثار و فداکاری، تکریم و احترام، همدلی و همکاری، وحدت و یکپارچگی، رعایت قانون و مهمان‌‌نوازی، تجلّی می‌‌کند که اگر در پایدار نمودن آن ارزش‌‌ها همت لازم صورت گیرد، تحولی چشم‌‌گیر در نهادینه شدن آن ارزش‌‌ها در سبک زندگی مشاهده خواهد شد.
 • به گواه سخن گهر بار رسول خدا(صلی الله علیه وآله) «اِنَّ الحُسینَ مِصباحُ الهُدی و سَفینَهُالنّجاِه» اگرجوامع اسلامی به دنبال اسلامی شدن سبک زندگی در حوزه های گوناگون فردی ،اجتماعی، سیاسی،اقتصادی، فرهنگی و زنده نمودن تمدن نوین اسلامی خویش هستند، تنها راهش پیروی از سبک و سیره چراغ هدایت و کشتی نجات اباعبدالله‌‌الحسین(علیه السلام) است.
لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=10922