معرفی کتاب؛

کاوشی در معنویت‌های نوظهور؛ بررسی 10 جریان فعال در ایران

این کتاب به قلم حمزه شریفی‌دوست، پژوهشگر و کارشناس حوزوی از سوی دفتر نشر معارف در سال 1392 منتشر شد.

به گزارش فکرت، «کاوشی در معنویت‌های نوظهور، بررسی ده جریان فعال در ایران» به قلم حمزه شریفی‌دوست، پژوهشگر و کارشناس حوزوی در این عرصه، از سوی دفتر نشر معارف در سال 1392 منتشر شد.

خواندن این کتاب برای آشنایی با جریان‌های نوظهور در عرصه معنویت به‌ویژه شناخت انگیزه‌های مدعیان این‌گونه معنویت‌ها، بسیار مفید و درخور استفاده‌است.

وظیفه خواص و حتی عوام

امام‌باقر (ع) فرمودند: «رَحِمَ اَللَّهُ عَبْداً حَبَسَ نَفْسَهُ عَلَینَا، رَحِمَ اَللَّهُ عَبْداً أَحْیا أَمْرَنَا؛ خدا رحمت کند کسی را که خود را وقف ما سازد؛ خدا رحمت کند کسی را که امر ما را احیا کند.» (صدوق، کمال‌الدین‌، ج ۲، ص ۶۴۴)

بهترین زمان برای انجام کار مهدوی، سربازی و خدمت به امام‌زمان (عج)، عصر غیبت است؛ نه زمان ظهور که زمان پیروزی و فتح است. وقتی که منتظر به روزمرگی خود مشغول و به تربیت مردم و نسل مهدوی فکر نکند، ولی محصور می‌شود و وِترَ المَوتُور می‌گردد.

 مشکل در همین اسارت‌ها است که مردم را از امام‌زمان (علیهالسلام) جدا می‌کند. معیت امام در دنیا و آخرت، تلاشی مضاعف می‌طلبد. امام هادی (ع) فرمودند: «اگر پس از غیبت قائم ما از علما و دانشمندان آنهایی که دعوت‌کننده به‌سوی او و دفاع‌کننده از دین و نجات‌دهنده بندگان ناتوان خدا از دام‌های شیطان و از تله‌های دشمنان نبودند، همانا کسی باقی نمی‌ماند، مگر آنکه از دین خدا برمی‌گشت!. علما و دانشمندان، مهار دل‌های ضعفاء و ناتوانان شیعه را نگه‌می‌دارند چنان‌که کِشتیبان سُکّانِ کِشتی را نگه‌می‌دارد. آنان نزد خداوند فضیلت داشته و برترند.» (طبرسی، الإحتجاج، ج ۱، ص ۱8)

نیز «اگر همه تخصص‌های مورد نیاز یک جامعه به بهترین شکل وجود داشته‌باشد، اما جامعه، دینی نباشد، آن ملت در دنیا و آخرت دچار خسران و مشکلات واقعی خواهد بود و این مسئولیت عظیم، یعنی تبدیل جامعه به جامعه‌ای دینی، بر عهده علما، روحانیت و طلاب است.» (رهبری، دیدار مدیران، مدرسان و طلاب حوزه‌های تهران،25/2/ ۱۳۹۵)

اهداف نگارش کتاب

چنان‌که نویسنده و ناشر در مقدمه کتاب بیان داشته‌اند: گام اول مرزبانی از حریم تشیع، شناسایی و تبلیغ و ترویج معنویت تشیع و گام دوم حراست از ایتام شیعه است، تا در دام‌های شیاطین جنّی و انسی گرفتار نیایند. متأسفانه عمده اهتمام خواص بر قسمت اول متمرکز و از گام دوم یا غافلند، یا با تسامح و اغماض برخورد می‌کنند. این رویه سبب ترویج هرچه بیشتر عرفان‌های کاذب در تشیع و از جمله ایران شده؛ روزبه‌روز بر سقوط مسلمین و به‌خصوص جوان‌ها و علی الخصوص بانوان در دام‌های این شیادان افزوده می‌شود.

جناب استاد حمزه شریفی دوستدر سال 1392 به هشدار مقام معظم رهبری (دام ظله) (ر. ک. پاورقی 1، کتاب، ص 23) برای جلوگیری از شیوع این طاعون مسری لبیک گفتند و با تلاشی درخور تمجید این مجموعه را فراهم نموده‌اند.

طبق تبیین نویسنده در مقدمه، هدف ایشان تشریح تاریخچه، زمینه یا اسباب پیدایش هر فرقه، مشترکات و امتیازات عرفان‌های نوظهور، اهداف و منویات، گرایشات و مبانی و مناسک و… هر فرقه است تا خواننده با مقایسه اینها با معنویت و عرفان تشیع، جنس تقلبی و بدلی و سراب و پفک را از اصیل و آب و غذای سالم باز شناسند و هرزگی و سکس و خون‌خواری و شیطان‌پرستی را معنویت نشمارند. (ص 15-12 کتاب)

این کتاب تلاشی است که در ده سال پیش، به‌جا و به‌موقع صورت‌گرفته، لکن در پی شیوع سایر عرفان‌ها در این دهه، نیازمند بازنگری و به‌خصوص تکمیل است.

به هرحال خواندن این کتاب به همه آنان که به‌نوعی درگیر پاسخ به شبهات در دنیای مجازی یا فضای دانشگاه و مانند اینها هستند، توصیه می‌شود، زیرا معنویت‌های نوپدید بیش از پیش مورد توجه جوانان قرار گرفته و ضرورت شناخت و مطالعه و دفع آنها روزافزون گشته‌است.

نویسنده کتاب حاضر نه بر اساس نقد درون‌دینی که بر اساس روش عقلی و منطقی، آموزه‌های این مکاتب را معرفی کرده و چالش‌های پیش‌روی آنها را با بیانی شیوا، همه فهم و به‌دور از پیچیدگی و طرح مسائل دشوار، بررسی و نقد کرده است.

مرور تاریخی 10 جریان

این کتاب در صدد مروری تاریخی ده مورد از اهم جریان‌های معنویت‌گرا و معرفی و نقد افکار مکاتب عرفانی کاذب رایج در ایران است. از این رو عقاید غیرعقلانی و غیردینی این مکاتب کاذب معرفی اجمالی و سپس مورد ارزیابی و نقد قرار گرفته است.

نویسنده در مقدمه تحت‌عنوان «شاخص‌ها و غایت در معنویت‌های نوظهور» به ویژگی‌های کلی جریانات انحرافی معنویت‌گرا مانند: بحران‌زدگی رهبران، نگاه تک‌بعدی آنان نسبت به انسان، همآهنگی با صهیونیست‌ها و استکبار جهانی، وجود تناقض در افکار و رفتار و تبلیغات آنان، تحریف و سوء استفاده از مفاهیم عرفانی و اخلاق دینی، عقل‌گریزی، خلأ اعتقادی و مادی‌گرایی اشاره کرده و سپس به‌بیان غایات شهوانی و دنیوی اینها پرداخته‌است. وجه مشترک غایت اینها: شریعت‌گریزی، دین‌ستیزی و فردگرایی است!!

مؤلف در ادامه به خاستگاه، معرفی مؤسس یا مؤسسات، بیان مبانی و عملکرد و بالاخره بررسی و نقد و بیان چالش‌ها و انحرافات اهم این فرقه‌ها یعنی: عرفان حلقه، پائولو کوئلیو، وین دایر، اکهارت توله، شیطان‌پرستی، قانون جذب، یوگا، او، دالایی لاما و عرفان سرخ‌پوستی پرداخته‌است.

اینها از نظر نویسنده و در سال 1392، ده جریان مهم فعال در ایران دانسته شده که شناخت و کاوش در آنها می‌تواند راه را از بیراهه برای اهل معنا باز شناسد. با توجه به بازارگرمی این مکاتب در پی تسهیلات حاصل از سوی دولت در این دهه اخیر نیاز به مطالعه و تکمیل این کتاب، بیش از پیش ضروری است.

* آفرین قائمی، پژوهشگر و استاد حوزه

لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=14278