نگاهی به برنامه موفق این شب‌های شبکه 4 سیما؛

«شیوه»‌ای که باید استمرار پیدا کند

دیده‌شدن شیوه که نه دکور خاصی داشت و نه مجری ستاره و نه مهمانان سلبریتی و نه حتی ساعت و شبکه طلایی از نظر کنداکتور و برنامه‌سازی، یک‌بار دیگر این ادعا را اثبات کرد که برنامه خوب مسیر خودش را به‌خوبی پیدا می‌کند .

«فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی»؛ بی‌تردید یکی از برنامه‌های موفق رسانه ملی در زمینه ترویج گفت‌وگو میان شخصیت‌ها به خصوص ناظر به تحولات هفته‌های اخیر کشور، برنامه «شیوه» بوده که همچنان نیز از شبکه چهارم سیما به روی آنتن می‌رود.

به تعبیر یکی از روزنامه نگاران، «دیده‌شدن شیوه که نه دکور خاصی داشت و نه مجری ستاره و نه مهمانان سلبریتی و نه حتی ساعت و شبکه طلایی از نظر کنداکتور و برنامه‌سازی، یک‌بار دیگر این ادعا را اثبات کرد که برنامه خوب مسیر خودش را به‌خوبی پیدا می‌کند و هیچ چیزی مانند تبلیغات دهان به دهان و سینه به سینه در افزایش مخاطبان تأثیر نخواهد گذاشت، چنانچه پیش از این هم، همین شبکه چهار با «زندگی پس از زندگی» و قبل‌تر با «دو‌قدم مانده به صبح» و… این ادعا را اثبات کرده بود».

از جمله برگ برنده‌های «شیوه» در مدت اخیر که آن را به عنوان یک برنامه گفتگو ‌محور نخبگانی مطرح و تثبیت کرده، تصمیم‌گیری سریع و صریح درباره موضوع روز کشور می‌باشد؛ موضوعی که جامعه را دست کم در این هفته‌ها به التهاب کشیده بود و از سوی دیگر تلاش شد تا به این بهانه کارشناسان مختلف با دیدگاه و طرز نگاه‌های گوناگون در کنار یکدیگر قرار بگیرند و با هم گفت‌وگو کنند.

در این که «شیوه» ممکن است در همین وضعیت فعلی نیز دچار نقص‌ها و ضعف‌هایی باشد، بحثی نیست؛ با این حال نگرانی از این بابت است که این شیوه برنامه‌سازی در رسانه ملی که بیش از هر چیز باید دانشگاه عمومی ملت و قرارگاه بزرگ فرهنگی و رسانه‌ای باشد، استمرار پیدا نکند.

به تعبیر کارشناسان و صاحب‌نظران علم ارتباطات، چنانچه قرار باشد تأثیرات برنامه‌ای در ذهن مخاطب باقی بماند، شرط بدیهی‌اش استمرار و ایضاً تاکید بر تنوع و همچنین برخورداری از نعمتی چون اتاق فکر است تا به مرور زمان به برنامه‌ای نامی برای رسانه تبدیل شود و مهم‌تر از همه اینکه نه صرفاً در کوتاه‌مدت بلکه در بلندمدت، عامل جذب و اعتماد مخاطب عام و خاص باشد.

در حال حاضر برنامه شیوه، توانسته نظر بسیاری از مخاطبان را به خود جلب نماید، چه آن که سازندگان آن با هوشمندی و زمان شناسی، درباره مفاهیم روز و مبتلابه جامعه با کارشناسان و صاحب نظران طیف‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی صحبت می‌کنند و چنین اتفاقی از زاویه دیگر، خط بطلانی است بر دیدگاه غلط و مغرضانه رسانه‌های معاند که معمولاً با فرافکنی سعی دارند بگویند رسانه‌ملی یک‌جانبه‌‌گرا و جناحی است.

نکته حائز اهمیت دیگر این که بخش‌های مختلف این برنامه در شبکه‌های اجتماعی به اصطلاح وایرال شده و تیتر‌های داغی از آن در فضای مجازی بازتاب پیدا کرده که همین مسأله نیز در واقع موفقیتی دیگر برای صداوسیما به شمار می‌رود.

مخلص کلام هم این که، مدیران و تصمیم گیران رسانه ملی باید باب مناظره و گفت‌و‌گو با حضور موافقان و مخالفان یک موضوع را همچنان باز نگه دارند تا زمینه مناسبی برای شنیده‌شدن دیدگاه ها و نظرات مختلف فراهم شود و از رهگذر این صحبت‌ها، بستری مهیا گردد که راهکارهایی برای برون رفت از مشکلات و بحران‌ها ارایه شود و از سوی دیگر شرایطی فراهم گردد که در بستری عقلانی و منطقی، عملکرد مسئولان و نهادها و دستگاه‌ها نقد و بررسی شده و همچنین مطالبه گری رسانه به شکل مطلوب و مورد انتظار محقق شود.

* سید محمدمهدی موسوی، نویسنده و پژوهشگر

لینک کوتاه مطلب : https://fekrat.net/?p=12091