تحلیل پسا انتخاباتی سید جواد نقوی، روزنامه نگار؛

حاج کاظم آژانس شیشه ای یا امیر مختار؟!

سید جواد نقوی، روزنامه نگار در تحلیلی به مناسبت نتیجه مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری نوشت: برای برپایی دولت و حکومت باید زیرک بود. باید ارزش ها و آرمان ها را در سیاست ورزی و در زندگی اجتماعی طلب کرد. باید جامعه را جدی گرفت تا به سرنوشت حاج کاظم دچار نشد، سیاست، محفلی، گعده ای و خلوص گرایانه نیست محلی پر از تلاطم و کنش و واکنش است

به گزارش فکرت، مشروح این یادداشت از این قرار است؛

۱-حزب اللهی ها از منظر روان شناختی مدام در حال احیای آژانس شیشه ای هستند؛ از جامعه طلبکار هستند و از این که چرا جامعه به حرف آنها توجه نمی کند، کلافه هستند.دولت سوم روحانی و تاکید بر داشتن برنامه هم نتوانست کاری پیش ببرد و الآن احتمالاً خواهند گفت این حق جامعه است، سوژه فکر حزب اللهی ها جمعی نیست به لحاظ روان شناختی آنها فردی فکر می کنند؛ یک فرد خوب و مومن و با اخلاق و پیدا کردن آن و فدا شدن برای اصلح و ادامه ماجرا ...؛ پس از شکست می گویند ما به وظیفه خود عمل کردیم و نشد... همین مقدار بی معنی و ساده انگاری شده و این چرخه باطل ادامه دارد و شخصیت اصلی آژانس شیشه ای در دل شهر و جامعه ای که او را نمی فهمد زیست می کند، حال آن که خالق اثر آژانس شیشه ای خودش در سال نود و دو به حسن روحانی رای داده است!

 

 

۲-آنچه حزب اللهی ها اما نیاز دارند نه زیستن با شخصیت فیلم های حاتمی کیا بلکه زیستن با ایده های میرباقری است، یا بهتر بگویم‌ درک سریال مختارنامه است، تصرف قدرت و تشکیل دولت و حکومت ضرورت هایی دارد که باید درک شود؛ اگر قصد قیام و برپایی حکومت (شما بخوانید دولت) را دارید باید سیاست بدانید تا بتوانید با خودی و غیر خودی ائتلاف کنید؛ باید بتوانید تحجرهایی که درون شما رشد کرده است را طرد کنید و از همه مهم تر باید جامعه را اقناع کنید و عرف را جدی بگیرید؛ مختار در کوفه که شهر هزار سر و هزار قبیله بود تشکیل حکومت داد اما چطور حزب اللهی نمی توانند در مکان هایی که هزار برابر بهتر از شهر کوفه است قدرت را تصرف کنند!؟

 

 ۳-حزب اللهی ها هنوز در وضعیت روانی آژانس شیشه ای هستند؛ دوست ندارند دست از خلوص گرایی بردارند و طرحی برای تکثیر فضیلت گرایی خود در سطح اجتماعی شکل دهند. مختار برای برپایی حکومت حاضر شد با برخی از قاتلین امام خود هم تا مدتی کنار بیاید تا بتواند ایده هایی که از حضرت امیر(ع) یاد گرفته است را در صحنه اجتماعی برپا کند، اما حزب اللهی ها هنوز به گشت ارشاد و فیلترینگ و برجام فکر می کنند و احساس می کنند داستان ناموسی است و آنها مثل شخصیت حاج کاظم تک و تنها در شهری گرفتار شده اند.

 

۴- چرایی شکست را باید همین وضعیت فهمید، برای برپایی دولت و حکومت باید زیرک بود. باید ارزش ها و آرمان ها را در سیاست ورزی و در زندگی اجتماعی طلب کرد. باید جامعه را جدی گرفت تا به سرنوشت حاج کاظم دچار نشد، سیاست، محفلی، گعده ای و خلوص گرایانه نیست محلی پر از تلاطم و کنش و واکنش است و شما نمی توانید به جامعه ایده ای را ابلاغ کنید... به امید روزی که به پیروزی فکر کنید.

تاریخ انتشار: ١٤٠٣/٠٤/١٦

نظر بدهید
user
envelope.svg
pencil

آنچه ممکن است بپسندید

همراه فکرت باشید.

شما میتوانید با وارد کردن ایمیل خود از جدید ترین رویداد ها و اخبار سایت فکرت زود تر از همه باخبر شوید !

ویژه‌های فکرت

مجموعه فکرت درصدد است، مسائل روزِ حوزه اندیشه را با نگاهی جدید و در قالب‌های متنوع رسانه‌ای به تصویر بکشد.