سخنی با آنان که قرار است از ترس جلیلیون به پزشکیان رای دهند

پزشکیان و شرافت رأی سلبی

امین فرجی، روزنامه نگار در یادداشتی به بهانه اوج گرفتن شور انتخاباتی در کشور نوشت: بخش مهمی از بدنه رای پزشکیان کسانی هستند که نه از حب او و جریان سیاسی اش بلکه از بغض اصولگرایی و ترس جلیلی به او رای میدهند ولی بنظرم رای سلبی باید کفی از شرافت را داشته باشد.

به گزارش فکرت، متن این یادداشت بدین قرار است؛

مسعود پزشکیان وقتی خودش صحبت میکند تصورات خیلی ها به هم می ریزد. اصلاح طلبانی که دو دهه است ذهن نسل جوان را با مفاهیمی مثل دموکراسی جامعه مدنی ،آزادی، توسعه سیاسی، پلورالیسم سیاسی و معرفتی و امثال اینها پُر کرده اند حالا کسی نامزدشان است که یک چپ خط امامی دهه شصتی است با همان دغدغه های عدالت اجتماعی متدینی که به جای متون مقدس لیبرال دمکراسی خطبه نهج البلاغه و قرآن تحویلشان می‌دهد و یک خط در میان تاکید میکند که باید در چارچوب کلان نظام و منویات رهبر معظم انقلاب حرکت کرد.

 

 

او نه مثل عبدی و حجاریان از طیف اهل فکر و اندیشه اصلاح طلبان لیبرال شده است نه چون کرباسچی و مرعشی و جهانگیری از حلقه مدیران اجرایی مشهور اصلاحات است نه مثل سید محمد خاتمی خرداد ۷۶ اهل فکر و فرهنگ است که بتواند نماد خواسته های یک نسل و طبقه معرفی شود نه مثل حسن روحانی ۹۲ سابقه و تجربه دیپلماتیک و امنیتی دارد که بشود رویش مانور داد. در کل مسعود پزشکیان کسی نیست که بتوان روی کاریزمای شخصی یا سابقه اش موج ایجاد کرد و رای آوری داشت.

 

این را بهتر از هر کسی اصلاح طلبان میدانند همه ی سرمایه امروز پزشکیان یک چیز است و آن تعریف کردنش در یک دو قطبی تند و احساسی به عنوان منجی ایران از دست یک جریان تندروی متحجر گشت ارشادی فیلتر کننده اینترنت مخالف آزادی زنان است. در نتیجه این فضاسازی مردم از ترس لولویی که قرار است ایران را کره شمالی کند بروند به پزشکیان رای بدهند نسبت واقعیت مسعود پزشکیان با این تصویر خیالی وعده داده شده مثل مردی است که با هیکل معمولی جلوی آینه ایستاده و بقیه دارند از پهلوان صاحب اندامی که در آینه می بینند تعریف می کنند تصویری که با صحبت کردن خود او در مناظرات غير واقعی بودنش توی چشم می‌زند.

 

واقعیت این است که بخش مهمی از بدنه رای پزشکیان کسانی هستند که نه از حب او و جریان سیاسی اش بلکه از بغض اصولگرایی و ترس جلیلی به او رای میدهند ولی به نظرم رای سلبی باید کفی از شرافت را داشته باشد. یعنی ما ببینیم اگر داریم کسی مثل جلیلی را از میدان به در میکنیم چه کسی را به جایش بر صندلی مسئولیت مملکت می نشانیم؟!

 

 واقعاً حاضريم مملکت را دست کسی بدهیم که درباره هیچ حیطه و موضوعی نه سیاست خارجی نه اقتصاد نه فرهنگ اطلاعات اولیه را هم ندارد؟ اگر معتقدیم دست فرمان جلیلی کشور را نابود می‌کند چرا به این فکر نمی‌کنیم که دست فرمان پزشکیان با این حجم از دوری از واقعیات چه بلایی بر سر کشور می آورد؟!

تاریخ انتشار: ١٤٠٣/٠٤/١٣

نظر بدهید
user
envelope.svg
pencil

آنچه ممکن است بپسندید

همراه فکرت باشید.

شما میتوانید با وارد کردن ایمیل خود از جدید ترین رویداد ها و اخبار سایت فکرت زود تر از همه باخبر شوید !

ویژه‌های فکرت

مجموعه فکرت درصدد است، مسائل روزِ حوزه اندیشه را با نگاهی جدید و در قالب‌های متنوع رسانه‌ای به تصویر بکشد.