به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

کتاب «درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی» منتشر شد

کتاب «درآمدی بر مطالعات معنویات در علوم انسانی» نوشته وحید سهرابی‌فر و جمعی از نویسندگان به همت پژوهشکده اخلاق و معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به زیور طبع آراسته شد.

به گزارش فکرت، این کتاب 381 صفحه ای مشتمل بر مقالاتی در معرفی نسبت معنویت با شاخه‌های مختلف علوم انسانی است. مقالات درصددند تا راهنمای دانشجویان و دانش پژوهان علاقه‌مند به مطالعات معنویت باشند. بر این اساس در هر مقاله تلاش شده، با کمک متخصصان، توصیف جامعی از حیطه مورد بحث ارائه شود و مخاطب با مطالعه آن، شاهد تصویری کلی از حیطه مورد نظر باشد.

این کتاب در شش مقاله تألیف شده است؛ مقاله اول با عنوان «مطالعات معنویت: معنویت به مثابه رشته دانشگاهی» به تبیین گونه‎شناسی معنویت پژوهی (زمینه علوم اجتماعی، مطالعات دینی و الهیاتی) و رشته مطالعات معنویت پرداخته است.

مقاله دوم با عنوان «جامعه شناسی و معنویت» رابطه دین، معنویت‎گرایی و علوم اجتماعی و جامعه شناسی جنبش نوپدید دینی را بررسی کرده و تحلیل بر مبنای توسعه و تکنولوژی و تحلیل بر مبنای سنخ‎شناسی دیدگاه‌ها و اهداف را تشریح کرده و تحلیل بر مبنای مفهوم طریقت باطنی و گام‌های عملیاتی برای جامعه شناسی معنویت‌گرایی را مورد تاکید قرار داده است.

در مقاله سوم با عنوان «روانشناسی و معنویت» واژگان اساسی تحقیق (روانشناسی، دین، معنویت) و روش‌های تحقیق در روانشناسی دین و معنویت بیان شده و سنجه‌ها و مقیاس‌های روانشناسی دین و معنویت و حوزه‌های مطالعات معنویت در روانشناسی (نظریه پردازی‌های خرد و کلان، معنویت و سلامت و مرض جسمانی و معنویت و خشونت) به رشته تحریر درآمد است.

«معنویت و تعلیم و تربیت» عنوان چهارمین مقاله از این کتاب است که در آن ضمن مرور تاریخی روابط معنویت و تربیت، تحلیل معانی تربیت معنوی و ابعاد تربیت معنوی شرح داده شده و رویکردهای تربیت معنوی، تربیت معنوی کودکان و معنویات در آموزش عالی مورد بحث قرار گرفته است.

نویسنده در پنجمین مقاله با عنوان «مدیریت و معنویت» مفهوم شناسی و پیشینه پژوهی معنویت و عناصر مؤثر در معنویت (فرایند ارتباط انسان و امر قدسی، تدریجی بودن و دگرگونی و انقلاب) را بررسی کرده و معنویت و مدیریت (رابطه دین با معنویت، معنویت و سازمان و مدیریت و مدل‌های فرا انگیزشی) را شرح داده است.

ششمین و آخرین مقاله از کتاب مذکور با عنوان «معنویت در رشته‌های دیگر و افق‌های پیش رو» به تبیین معنویت و اقتصاد، معنویت و ارتباطات و رسانه و معنویت پژوهی و علوم اسلامی اختصاص دارد.

تاریخ انتشار: ١٤٠٢/٠٨/٢٣

نظر بدهید
user
envelope.svg
pencil

آنچه ممکن است بپسندید

همراه فکرت باشید.

شما میتوانید با وارد کردن ایمیل خود از جدید ترین رویداد ها و اخبار سایت فکرت زود تر از همه باخبر شوید !

ویژه‌های فکرت

مجموعه فکرت درصدد است، مسائل روزِ حوزه اندیشه را با نگاهی جدید و در قالب‌های متنوع رسانه‌ای به تصویر بکشد.