weblog_showcase

رئیس دانشگاه تهران مطرح کرد:

نقدپذیری و توسعه فضای آزاداندیشی؛ مهم ترین مؤلفه‌های دانشگاه تمدن ساز

دکتر سید محمد مقیمی گفت: روش‌های اقناع شهروندان برای شرکت در انتخابات باید به گونه‌ای باشد تا به این باور برسند که در میان نامزدهای انتخاباتی، نامزد یا نامزدهایی حضور دارند که گرایشات سیاسی، نیازها، اولویت‌ها و حتی باورهایشان را نمایندگی کنند.

به گزارش فکرت، دکتر سید محمد مقیمی طی سخنانی در جلسه شورای فرهنگی این دانشگاه، با تاکید بر اینکه دانشگاه لازم است سهم خود را در افزایش میزان مشارکت در انتخابات‌های پیش رو ایفا کند، بیان داشت: نقش دانشگاه در زمینه افزایش مشارکت در انتخابات، ناظر بر تلاش برای ارتقای شناخت و آگاهی جامعه از گرایش‌های مختلف حاضر در صحنه رقابت و در واقع اقناع شهروندان برای مشارکت فعالانه در انتخابات است.

 

وی خاطرنشان کرد: روش‌های اقناع شهروندان برای شرکت در انتخابات باید به گونه‌ای باشد تا به این باور برسند که در میان نامزدهای انتخاباتی، نامزد یا نامزدهایی حضور دارند که گرایشات سیاسی، نیازها، اولویت‌ها و حتی باورهایشان را نمایندگی کنند.

 

مقیمی همچنین با اشاره به برگزاری نشست (خانه گفت‌وگوی انتخابات) در هفته آخر بهمن ماه ۱۴۰۲ در محل تالار شهید سلیمانی مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران، تاکید کرد: هر یک از اعضای شورای فرهنگی دانشگاه تهران، تعدادی از چهره‌های گروه‌های سیاسی و احزاب مختلف که حرف برای گفتن دارند را برای حضور در این نشست خانه گفت‌وگو پیشنهاد دهند تا نمایندگان افکار مختلف بیایند و حرف‌هایشان را مطرح کنند.

 

رییس شورای فرهنگی دانشگاه تهران تاکید کرد: رهبران فکری و شخصیت‌های سرشناس و موثر جریان‌های سیاسی مختلف، در این نشست خانه گفت‌وگو دعوت خواهند شد.

 

وی با اعلام اینکه نشست (خانه گفت‌وگوی انتخابات) از شبکه تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران پخش خواهد شد، خاطرنشان کرد: بخشی از مشکلات با گفتگو حل می‌شود. محیط دانشگاه باید محیطی باز باشد و افکار و سلیقه‌های مختلف که دلسوز ایران اسلامی هستند به طرح اندیشه و دیدگاه خود بپردازند.

 

مقیمی با اشاره به اینکه مجموعه فعالیت‌های دانشگاه تهران دارای دو نوع اثرگذاری درون و برون دانشگاهی است؛ بیان داشت: تاثیر دانشگاه تهران بر جامعه در حوزه‌های سیاسی، به عنوان یکی از مولفه‌های مرجعیت دانشگاه در جامعه شناخته می‌شود.

 

رییس دانشگاه تهران، از نقدپذیری و گسترش فضای آزاداندیشی به عنوان مهمترین مولفه‌های دانشگاه تمدن‌ساز نام برد و تصریح کرد: در صورتی که دانشگاه و دانشگاهیان بتوانند سهم خود را در ارتقای فرهنگ پذیرش نقد ایفا کنند، در واقع یک گام بلند دانشگاه در زمینه خدمت به جامعه برداشته شده است.

 

مقیمی تاکید کرد: اینکه رییس دانشگاه، وزیر، دولت و رییس‌جمهور مورد نقد قرار گیرند و سطح تحمل‌پذیری نقدهای مدیریتی در کشور بالا رود، مشارکت مردم در همه امور از جمله انتخابات نیز افزایش پیدا می‌کند.

تاریخ انتشار: ١٤٠٢/١١/٠٨

نظر بدهید
user
envelope.svg
pencil

آنچه ممکن است بپسندید

همراه فکرت باشید.

شما میتوانید با وارد کردن ایمیل خود از جدید ترین رویداد ها و اخبار سایت فکرت زود تر از همه باخبر شوید !

ویژه‌های فکرت

مجموعه فکرت درصدد است، مسائل روزِ حوزه اندیشه را با نگاهی جدید و در قالب‌های متنوع رسانه‌ای به تصویر بکشد.